CRM dla deweloperów

CRM (ang. customer relationship management) to program komputerowy, aplikacja służąca do zarządzania firmą, oraz kontaktów z aktualnymi lub potencjalnymi klientami. Narzędzie pozwalające na budowanie, utrzymywanie i poprawianie relacji z klientami. Głównym celem CRM jest ujednolicenie zarządzania procesami sprzedaży i marketingu oraz relacjami posprzedażowymi z klientem. Istotna jest możliwość stworzenia jednolitej bazy danych dla wszystkich pracowników firmy, a także koordynacja ich pracy.

Deweloper

Często mylnie uważa się, że deweloper to ktoś, kto buduje domy, a potem sprzedaje w nich mieszkania. Działalność dewelopera jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Jest to przede wszystkim osoba podejmująca działania w zakresie inwestycji w budowę domów mieszkalnych, obiektów biurowych, handlowych i przemysłowych z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem. Zakres działań dewelopera to realizacja szeregu zadań takich jak: wybór i pozyskanie lokalizacji dla inwestycji, przygotowanie projektu, nadzór i kontrola prac budowlanych, zapewnienie płynności finansowej, wykończenia mieszkań i lokali, oraz pozyskiwanie nabywców mieszkań, domów lub lokali, a także obsługa posprzedażowa.

CRM dla deweloperów

Dobra aplikacja crm dla deweloperów powinna zawierać kilka elementów, które powinny pomagać w kontakcie z klientem. W skład z pewnością powinna wchodzić dobrze zaprojektowana strona internetowa, zawierająca wyszukiwarkę mieszkań, informacje o zakresie cenowym, a także piętro na którym znajduje się mieszkanie. Klient powinien mieć możliwość zapoznania się z liczbą dostępnych lokali i datami oddania do użytku. Dział sprzedaży powinien dysponować aktualizacją ogłoszeń na bieżąco, z funkcją automatycznego usuwania sprzedanych lokali. Przydatną funkcją jest wyszukiwarka nieruchomości z możliwością rezerwacji. Dobry crm dla deweloperów pozwala na wygląd w strategiczne dane sprzedaży, bez udziału księgowości. System powinien wygenerować raport z przewidywanymi przychodami oraz podsumowanie dotychczasowych dochodów z rozpisaniem na poszczególne miesiące. Dobrze by było, gdyby dla księgowości generowane były zestawienia sprzedaży nieruchomości, wystawionych faktur i danych klientów. 

Moduły CRM dla deweloperów 

 • Planowanie i realizacja inwestycji
  Projekty inwestycyjne mają kluczowe znaczenie i od ich powodzenia zależny jest sukces i rozwój firmy. Brak kontroli już w pierwszym etapie inwestycji może mieć katastrofalne skutki. Pojawia się szereg zagadnień, często nieprzewidywalnych, wymagających podjęcia natychmiastowej decyzji. Wielokrotnie oznacza to współpracę wielu osób z różnych działów. Dlatego, aby uniknąć chaosu z krążącymi plikami i nieefektywną komunikacją mailową, konieczne jest odpowiednie wsparcie informatyczne.
 • Pozyskiwanie klientów i sprzedaż
  System crm dla deweloperów jest doskonałym narzędziem pozyskiwania klientów i sprzedaży. Możliwość utworzenia karty klienta to doskonały sposób na zebranie wszystkich istotnych danych o kontrahencie w jednym miejscu. Użyteczną funkcją jest raportowanie kontaktów z klientem. Raportowanie historii finansowej jest kluczowym elementem relacji z klientami. Bywa też tak, że niektórzy klienci mają wyższy priorytet niż inni. Dobry crm dla deweloperów pozwala na ich segregowanie według dowolnie przyjętych kryteriów, dzięki czemu łatwiej pracę zorganizować.
 • Obsługa posprzedażowa
  W każdym biznesie najważniejszym zasobem jest klient. To on jest sprawdzianem tego, czy odnieśliśmy sukces. Zadowolony klient z pewnością poleci dewelopera znajomym, którzy szukają mieszkania, dzięki czemu firma zdobędzie lepszy wizerunek i nowych klientów. System crm umożliwia zorganizowanie obsługi posprzedażowej, która najczęściej obejmuje: zarejestrowanie do wywozu śmieci, umowy z firmami dostarczającymi wodę, Internet i energię elektryczną. Zapewni firmę ochroniarską i sprzątającą. Dobry crm przyjmie informacje o usterkach i awariach.
 • Wynajem lokali
  Deweloper może wynająć lokal, podobnie jak każda inna osoba, podpisując umowę najmu i pobierać opłatę za czynsz. Jednakże zapewne zależy mu, aby mieszkanie sprzedać, dlatego pobiera od wynajmującego przykładowo 10% wartości mieszkania. Umowa zawierana jest np. na pięć lat, a po tym czasie wynajmujący wpłaca pozostałą kwotę i mieszkanie staje się jego własnością. System crm dla deweloperów doskonale nadaje się do kontroli tego typu przedsięwzięcia i zaoszczędza mnóstwo pracy.
 • Raporty menadżerskie
  Dobrze przygotowany raport menedżerski jest bezcennym źródłem informacji umożliwiającym sprawne planowanie i wyciąganie wniosków na przyszłość. Przygotowanie można zlecić profesjonalnej firmie rachunkowej. Jednakże mając dobrze działający crm, poradzimy sobie sami.

System crm jest doskonałym rozwiązaniem dla każdej firmy deweloperskiej, bez względu na jej wielkość, pozwalającym zaoszczędzić czas i pieniądze. Więcej dowiesz się na stronie: develogic.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ