Konstrukcje fotowoltaiczne

Montaż fotowoltaiki przebiega inaczej dla każdego typu powierzchni. Inna konstrukcja wsporcza będzie odpowiednia dla dachu skośnego, inna dla dachu płaskiego, a jeszcze inna dla instalacji gruntowej. Co należy wiedzieć o konstrukcjach wsporczych przed zainstalowaniem fotowoltaiki? W poniższym artykule omawiamy podstawowe konstrukcje wsporcze instalacji fotowoltaicznych.

Konstrukcje wsporcze są niezwykle ważnym elementem, który odpowiada za wytrzymałość całej instalacji na przestrzeni lat. Inwestując w fotowoltaikę warto przywiązać odpowiednią wagę do wyboru konstrukcji o odpowiedniej jakości oraz dobraniu odpowiedniego typu konstrukcji.

Konstrukcje wsporcze na dachach

Wybierając Konstrukcje fotowoltaiczne na dachu naszego budynku należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Po pierwsze należy oszacować, jaka powierzchnia jest realnie dostępna do zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Jeżeli dach ma nieregularny kształt, na jego dostępnej powierzchni znajdują się wywietrzniki lub kominy, to możliwości związane z instalacją fotowoltaiki stają się coraz bardziej ograniczone. Kolejnym kryterium jest zacienienie powierzchni dachu oraz jej pochylenie. Dla instalacji fotowoltaicznej ważny jest stały dostęp do promieni słonecznych oraz nachylenie wynoszące ok. 30-40 stopni. Panele powinny znaleźć się na południowej stronie dachu. O ile często nie jesteśmy w stanie zmienić zacienienia powierzchni dachu, możemy dostosować nachylenie paneli fotowoltaicznych stosując odpowiednie konstrukcje wsporcze.

Na dachach skośnych często dodatkowa zmiana kąta nachylenia instalacji nie jest konieczna. Ważne jest jednak by dopasować odpowiednią konstrukcję wsporczą do rodzaju pokrycia dachu. Na dachu pokrytym dachówką należy liczyć się z większym nakładem pracy, ponieważ aby zamontować konstrukcję wsporczą. W przypadku dachówki, należy zastosować specjalne haki, które nie ingerują w pokrycie dachowe i nie powodują rozszczelnienia połączenia. W przypadku tego typu instalacji ważne jest zachowanie odstępu separacyjnego, który pozwoli na zmniejszenie napięć pomiędzy hakiem, a dachówką. W przypadku dachu pokrytego blachodachówką, istotne jest uszczelnienie przejścia śruby przez dziurę.

W dachach płaskich istotne jest przede wszystkim dostosowanie odpowiedniego kąta nachylenia paneli. Odpowiednie konstrukcje, które zapewniają optymalne nachylenie. montowane są na kilka sposobów. Możliwy jest montaż zarówno bezpośrednio do konstrukcji dachu, który wymaga wykonania odwiertów w dachu, które umożliwią przymocowanie konstrukcji z panelami do dachu. Analogicznie jak w przypadku dachu skośnego, kluczowe jest uszczelnienie miejsca przewiercenia. Innym rozwiązaniem są systemy dociążone zwane również balastowymi. Rozwiązanie to jest łatwiejsze w montażu i w mniejszym stopniu ingeruje w powierzchnię dachu. Podobnym rozwiązaniem są systemy samonośne, które dzięki swojej aerodynamicznej konstrukcji nie muszą być dodatkowo dociążane.

Jeżeli zastanawiasz się, czy fotowoltaika w polskich warunkach będzie funkcjonowała prawidłowo, zapoznaj się z artykułem https://sunergo.pl/blog/wydajnosc-fotowoltaiki-w-polsce/, który porusza najważniesze kwestie z tym związane.

Konstrukcje wsporcze na gruncie

Bardzo istotną kwestią jest wybranie odpowiedniej konstrukcji wsporczej dla instalacji gruntowej. Najprostszym rozwiązaniem są systemy wbijane lub wkręcane. Trudnością, jaka może występować podczas procesu montażowego jest sam montaż. W przypadku gruntu o niższej noźności obowiązkowe jest wbicie ok. 4-metrowych profili, które utrzymują całą konstrukcję.

By tego uniknąć można zastosować systemy dociążane. Dociążanie odbywa się najczęściej przy pomocy specjalnych betonowych bloczków. System ten spisze się doskonale w przypadku małych instalacji. W przypadku większej i cięższej instalacji warto zastosować system oparty na betonowym fundamencie, który zapewni odpowiednio trwałe trzymanie konstrukcji wsporczej dla paneli fotowoltaicznych.

Konstrukcje fotowoltaiczne to temat przewodni dla osób chcących zainwestować w ekologiczne źródło energii, dlatego warto być na bieżąco z najnowszymi zastosowaniami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ