Co wiemy o deskach podłogowych?

Oczywiście drewniane podłogi są znane od dawien dawna. Drewno od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Deski na podłogach dawniej znajdowały się jedynie w wiejskich chatach. Z czasem styl ten przeniósł się do mieszkań utrzymanych w stylu rustykalnym. Dzisiaj deski podłogowe znowu cieszą się powodzeniem, powróciły do łask po kilkunastu latach panowania linoleum, wykładzin, a potem paneli.

Deski są naturalnym materiałem, idealnie nadającym się na podłogi. Są bardzo „zdrowe” bo zapewniają w domu specyficzny mikroklimat. Deski są ciepłe, przyjemne w użytkowaniu. Nie ma konieczności dawać pod nie ogrzewania podłogowego, gdyż same w sobie są ciepłe. Bez problemu można chodzić boso po domu, bez uczucia dyskomfortu.

Deski podłogowe najczęściej są wykonywane z drewna drzew iglastych, takich jak sosna, świerk, czy też jodła. Są to raczej miękkie typy drewna nadające się do pomieszczeń nie użytkowanych zbyt intensywnie. Jeśli zależy nam na twardej podłodze warto sięgnąć po deski dębowe, które są nie tylko twarde, ale i trwałe. Stanowią doskonałą izolację termiczną.

W jaki sposób układa się deski?

Wbrew pozorom nie jest to czysty przypadek, tylko zaplanowane działanie. Desek nie układa się „jak leci”. Najczęściej robi się to od strony okna lub też wzdłuż dłuższych ścian w wąskim pomieszczeniu. Deski odpowiednio się do siebie dobiera, tak aby pasowały pod względem barwy, a także ułożenia słojów. Najczęściej układane są na styk, dociskane klinami i klamrami stolarskimi. Konieczne jest przybicie ich do legarów. Robi się to gwoździami wbijając je w wyżłobienie wpustu na krawędzi bocznej. Pomiędzy legarami umieszcza się wełnę mineralną w celu wyciszenia jak również docieplenia podłogi.

Innym sposobem mocowania desek jest podobnie jak przy parkietach sposób na zakładkę lub pióro-wpust. Do montażu używane są również kleje poliuretanowe lub poliuretanowo-epoksydowe.

Przed ułożeniem podłogi należy mieć na uwadze, że podniesie się ona o kilka centymetrów, gdy deski zostaną ułożone na legarach. Nie zaleca się układania podłóg w bardzo wysokich temperaturach. Optymalna mieści się w granicach 15-20 C. Wcześniej oczywiście deski powinny przez kilka dni leżakować w pomieszczeniu.

W jaki sposób zabezpieczyć podłogę?

Lakierowanie- najpopularniejsza forma od wielu lat. Deski zabezpiecza się bezbarwnym lakierem, który pamiętajmy nie zakryje ewentualnych niedoskonałości drewna.

malowanie- mało popularne, lecz czasem stosowane w małych pomieszczeniach, gdyż jasny kolor położony na podłogę optycznie powiększy pomieszczenie

olejowanie – jedna z najzdrowszych form zabezpieczenia podłogi. Deski drewniane olejowane mogą oddychać, dzięki czemu klimat w domu jest świeższy i zdrowszy niż w przypadku lakierowania. W pierwszym roku olejowanie należy przeprowadzić kilkukrotnie;

woskowanie- wosk podobnie jak olej zabezpieczy deski, jednak powierzchnia po jego zastosowaniu może być odrobinę bardziej śliska

Oczywiście każdy rodzaj podłogi ma swoje wady i zalety. Jednak deski podłogowe są jednym z najbardziej polecanych materiałów na podłogi. Dobrze zabezpieczone będą służyły wiele lat. W Warszawie na deskach drewnianych szczególnie zna się firma Parkiety dla Ciebie. Posiada ona wieloletnie doświadczenie w branży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ