Ocieplasz dom? Zobacz, jaki klej do styropianu warto wybrać!

Samodzielne klejenie styropianu nie stanowi wielkiej trudności. Jest to materiał lekki, bezpieczny, łatwo się obrabia i nie wymaga ochronnego ubrania, ani specjalistycznego sprzętu. To obecnie najpopularniejszy materiał do izolacji domu. Podpowiadamy zatem, jak wybrać najlepszy klej do styropianu.

Styropian jest materiałem, który często jest wykorzystywany w budownictwie. Płyty styropianowe są powszechnie stosowane do ocieplania domu od dachu po piwnicę. Materiał ten ma dobre właściwości cieplne, nadaje się też do wykonania izolacji akustycznej i ma przystępną cenę. Można go kłaść zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. By jednak styropian w pełni spełniał swoje zadania trzeba go odpowiednio umocować. Służą do tego kleje do styropianu. Pozostaje jedynie rozstrzygnąć dylemat, jaki klej do styropianu sprawdzi się najlepiej.

Czym kleić styropian?

Dobry klej do styropianu nie może zawierać rozpuszczalników, bo te niszczą strukturę produktu. Klej do styropianu dobiera się do rodzaju płyt i zastosowania. Do przyklejenia płyt od wewnątrz np. w pokojach można użyć kleju do styropianu na bazie cementu. Jeśli styropian ma być kładziony od zewnątrz, klej musi spełniać dodatkowe parametry. Godne polecenia są specjalne masy bitumiczne odporne na działanie wilgoci i temperatury. Taki klej umożliwia klejenie styropianu do różnych podłoży: fundamentów, blachy, papy. Należy go do rozprowadzić metodą pasmowo-punktową, czyli od przesmarować po krawędziach i nanieść kilka punktów w strefie centralnej. Dzięki temu klej pokryje większą część powierzchni płyty. Przyczepność kleju osłabia brud, wyszczerbienia i zawilgocenie. Przyklejane płyty powinny też ściśle do siebie przylegać, bo jeśli pomiędzy nimi zostaną szczeliny powstaną tzw. mostki termiczne, które obniżą parametry cieplne materiału.

Jaki klej do styropianu wybrać?

Do ocieplania dużych powierzchni warto zakupić klej poliuretanowy do styropianu Soudal, który można stosować na typowe podłoża budowlane, ale również na gąbkę, skórę, płytę wiórową, czy korek. Klej jest wodoodporny i wyróżnia się wysoką siłą spajania.

Do użytku domowego np.: podklejenia kasetonów, listw wykończeniowych, dekoracji ze styropianu, można wykorzystać również uniwersalne kleje epoksydowe. – Bardzo dobrą opinią cieszy się klej Dragon. Dobrze wnika w strukturę materiału, ma dostatecznie długi czas wiązania, by można było dobrze dopasować do siebie wszystkie klejone części. Jeśli zależy nam na przyspieszeniu czasu schnięcia, można ogrzać spoinę ciepłym powietrzem. – mówi ekspert ze sklepu chemik24.pl.

Klejenie styropianu można bez problemu wykonać samodzielnie i poradzą sobie z tym nawet początkujący majsterkowicze. Wystarczy jedynie dobrać dobry klej do styropianu, by mieć pewność, że ocieplenie domu będzie wykonane należycie, a izolacja będzie się trzymała przez długie lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ