5 zasad urządzania łazienki

Jak urządzić łazienkę, która będzie nie tylko stylowa, ale i funkcjonalna? Wbrew pozorom jest to łatwiejsze, niż może Ci się początkowo wydawać – nawet jeśli Twoja łazienka ma niewielki metraż. Kluczem do aranżacyjnego sukcesu jest trzymanie się 5 podstawowych zasad urządzania łazienki – poznaj je wszystkie!

1. Jak urządzić łazienkę? Wybierz odpowiednie kolory

Właściwy dobór kolorów ma ogromny wpływ na osiągnięty efekt aranżacyjny. To aspekt szczególnie istotny z punktu widzenia właścicieli małych łazienek – nieodpowiednie barwy mogą sprawić, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie ponurego lub mniejszego niż jest w rzeczywistości. Zastanawiasz się, jak urządzić małą łazienkę? W pomieszczeniach o małej powierzchni niezawodne okazują się jasne kolory – odcienie bieli, szarości czy beżu. Warto o tym pamiętać, wybierając płytki na ściany w łazience – jasne kafle optycznie powiększą przestrzeń, wprowadzając do niej nieco światła.

A może dysponujesz sporym metrażem, więc chcesz wiedzieć, jak urządzić dużą łazienkę? W większym pomieszczeniu masz nieco szersze pole manewru – możesz na przykład śmielej włączać do aranżacji ciemne barwy. Oczywiście wymiary łazienki nie są w tym kontekście decydujące – należy jednak mieć świadomość, że do małych wnętrz należy je wprowadzać niezwykle umiejętnie, by uniknąć wspomnianego wcześniej efektu.

2. Starannie dobieraj wyposażenie łazienki

Kolejnym istotnym aspektem, którego nie można pominąć, omawiając zasady urządzania łazienki, jest jej wyposażenie. Musi być ono starannie dobrane, zapewniając nie tylko komfort korzystania ze strefy kąpielowej, toaletowej czy umywalkowej, ale też swobodę poruszania się po pomieszczeniu. Wybierając podstawowe wyposażenie łazienki, należy zatem najpierw dokładnie ją wymierzyć. Dzięki temu poszukiwania pasującej umywalki, wanny, prysznica czy toalety będzie znacznie łatwiejsze – a mogą one okazać się sporym wyzwaniem zwłaszcza w przypadku niewielkich łazienek.

wyposażenie łazienki

Jakie zasady urządzania małej łazienki warto mieć wtedy na uwadze? Jeśli masz bardzo mało przestrzeni, stawiaj przede wszystkim na umywalki 35 lub 40 cm oraz podwieszane miski WC. W niewielkiej łazience doskonale sprawdzi się także kabina prysznicowa z transparentnymi ściankami lub prysznic typu walk in. Jeśli jednak marzysz o wannie, zainteresować się powinny modele od 140 do 160 cm długości.

3. Zwróć uwagę na funkcjonalne umeblowanie łazienki

Zastanawiając się, jak urządzić łazienkę, nie należy zapominać, że jej wyposażenie to nie tylko prysznic lub wanna, toaleta i umywalka – to również meble, które powinny zapewniać Ci niezbędną ilość miejsca do przechowywania. Funkcjonalne rozplanowanie łazienki pozwoli na komfortowe korzystanie ze znajdujących się w niej urządzeń i zagwarantuje swobodny dostęp do wszystkich szafek czy półek. Co jednak warto podkreślić, nie musisz ograniczać się wyłącznie do tradycyjnych mebli stojących. Świetnym wyborem będą też półki i szafki wiszące, które pomieszczą rozmaite akcesoria i dodatki do łazienki, a przy tym pomogą Ci optymalnie zagospodarować każdy centymetr dostępnej przestrzeni.

umeblowanie łazienki

4. Zadbaj o wydajne ogrzewanie łazienki

Grzejnik jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego pomieszczenia – w tym łazienki. Tylko gdzie należy montować grzejniki łazienkowe? Co do zasady umieszcza się je w miejscach, w których dochodzi do największej utraty ciepła – stąd najczęściej instaluje się je pod oknem lub przy drzwiach. Ponadto grzejnik elektryczny łazienkowy – jak zresztą każdy inny – powinien znajdować się z dala od źródła wody. Zamontowany zbyt blisko może szybciej ulegać korozji, mimo zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Co jednak warto dodać, grzejniki, oprócz pełnienia podstawowej funkcji, mogą być także ciekawym elementem wystroju wnętrza. W tej roli fantastycznie sprawdzają się grzejniki łazienkowe dekoracyjne o oryginalnych, geometrycznych formach.

5. Dobrze zaplanuj oświetlenie w łazience

Wśród kluczowych aspektów, wpływających na komfort korzystania z pomieszczenia, wymienia się również oświetlenie. Nabiera to szczególnego znaczenia zwłaszcza w przypadku łazienek w blokach, które nierzadko pozbawione są okien. Jak więc zaplanować oświetlenie w łazience? Oprócz głównego źródła światła na suficie, zadbaj o oświetlenie dodatkowe – nad lub po bokach lustra. Dobrym rozwiązaniem będą też lampki LED, którymi możesz podświetlić brzegi mebli oraz wnęki i zakamarki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ