Najcieplejsze okna — jakie wybrać, aby nie marznąć

0
918

Czy wiesz, że przez okna może uciekać nawet blisko ⅓ ciepła? Takie straty nie sprzyjają środowisku, a co najgorsze, przyczyniają się do dużych wydatków za energię. Dlatego też warto postawić na tzw. okna ciepłe, które pozwolą zatrzymać większość ciepła w domu. Zobacz, jak wybrać odpowiednie.

Straty energii elektrycznej to problem, z którym boryka się większość właścicieli domów jednorodzinnych. Czy Ty także należysz do tego grona? A może chcesz po prostu tego uniknąć? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś!

Jeśli zależy Ci na termicznej ochronie budynku, zwróć uwagę nie tylko na współczynnik przenikalności ciepła drzwi, czy też izolację ścian, ale także na wybór ciepłych okien. Takie o wysokich właściwościach izolacyjnych zapewnią skuteczną ochronę przed stratami energii i zabezpieczą Twój budżet przed zbędnymi wydatkami. Na jakie parametry musisz zwrócić uwagę, aby wybrać najcieplejsze okna?

Czym są ciepłe okna?

Szukasz okien do domu? W takim razie z pewnością nie raz spotkałeś się z określeniem „ciepłe okna”, którego zresztą my także tu używamy. Zastanawiasz się, co to właściwie oznacza? Ciepłe okna to nic innego, jak modele, które wyróżniają się bardzo zaawansowanymi parametrami izolacyjnymi. Są niezwykle szczelne, dzięki czemu nie przepuszczają zimna z zewnątrz, a dodatkowo powodują, że nie ucieka ciepłe powietrze.

Takie okna przede wszystkim chronią wnętrza przed stratami ciepła. To jednak nie wszystko. Najcieplejsze okna dodatkowo zmniejszają także zapotrzebowanie na energię grzewczą, ponieważ sprzyjają pobieraniu ciepła z promieni słonecznych — ale o tym dopiero za chwilę.

Postaw na ciepły montaż okien

Najcieplejsze okna to takie, które są też odpowiednio zamontowane. Właściwa instalacja jest bowiem jednym z najważniejszych elementów decydujących o skutecznym działaniu wszystkich parametrów związanych z termoizolacją okien. Możesz wybrać nawet najlepsze okna o rewelacyjnych właściwościach izolacyjnych, ale jeśli zamontujesz je według zasad „starej szkoły” to straty i tak Cię nie ominą. Dlatego właśnie tzw. ciepły montaż okien to klucz do idealnej temperatury domowych wnętrz.

Czym właściwie jest ciepły montaż i jak ten sposób różni się od klasycznych metod? Polega on przede wszystkim na zastosowaniu techniki instalacji warstwowej, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych. To właśnie one są bowiem odpowiedzialne za straty ciepła. Przy ciepłym montażu stosuje się aż trzy warstwy izolacji. Składają się one z klasycznej pianki izolacyjnej, taśmy paroprzepuszczalnej oraz paroizolacyjnej.

Ciepłe okna — sprawdź współczynnik przenikania ciepła!

Jeśli zależy Ci na tym, aby wybrać najcieplejsze okna, musisz zwrócić uwagę także na niektóre ich parametry. W tej akurat kwestii najważniejszym jest współczynnik przenikania ciepła. Jego wartość wyrażana jest jednostką Uw i informuje, ile dokładnie ciepła na m² w danym oknie będzie przenikać pomiędzy jego wewnętrzną a zewnętrzną warstwę.

Jaka wartość Uw zapewnia dobry stopień termoizolacji? Zasada jest w tym przypadku dość prosta — im niższa ona będzie, tym mniejsza przenikalność ciepła. Obecnie norma współczynnika przenikania ciepła dla okien pasywnych wynosi nie więcej niż 0,9 W/m²K. Wybieraj więc okna o jak najniższym współczynniku.

Rozmiar okien ma znaczenie!

Szyby okien znacznie lepiej radzą sobie z izolacją ciepła niż same ich ramy. Z tego też powodu im większą powierzchnię zajmują w stosunku do całego ich rozmiaru, tym mniejsza przepuszczalność ciepła. Krótko mówiąc, wybierając duże okna, których powierzchnia nie jest w żaden sposób podzielona, sporo zyskujesz!

A jeśli jesteśmy już przy szybach, to nie możemy nie wspomnieć o innym ważnym parametrze, jakim jest współczynnik przepuszczalności energii słonecznej. Im będzie on wyższy, tym większe zyski cieplne będą możliwe do uzyskania. W końcu nie od dziś wiadomo, że promienie słoneczne to jedno z najcenniejszych źródeł ciepła. Możesz więc wykorzystać to także w swoim domu!

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ