5 FAKTÓW O HIGIENIE RĄK – NIE TYLKO W KUCHNI

Odpowiednia higiena rąk to najprostszy sposób na uchronienie się przed rozprzestrzenianiem się bakterii i zarazków. Czyste ręce to podstawa nie tylko podczas przygotowania posiłków. Zadbaj o prawidłową higienę i zobacz jak prawidłowo myć ręce.

Dlaczego warto dbać o higienę rąk?

  1. Kilka milionów – nawet tyle bakterii może znajdować się pomiędzy łokciem a opuszkami palców. Każdego dnia przenosimy miliony zarazków na swoich dłoniach. Większość bakterii przenoszonych jest przez ręce. Przenosimy je w kontaktach osobistych, np. podając dłoń oraz poprzez przedmioty, których codziennie dotykamy.
  2. Myjąc i dezynfekując ręce możemy lepiej zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się prawidłową higieną rąk. Odpowiednia higiena rąk to podstawa podczas kontaktu z żywnością. Dłonie przed i po przygotowaniu posiłków zawsze powinny być dokładnie umyte.
  3. Stosując skuteczne preparaty do dezynfekcji dłoni (np. TORK) jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich drobnoustrojów znajdujących się na skórze rąk. Kupując produkty do dezynfekcji koniecznie sprawdźmy ich skuteczność działania. Najlepiej wybierać wysokiej jakości środki biobójcze o bardzo dobrej skuteczności działania – np. środki do dezynfekcji rąk TORK.

Kiedy powinniśmy myć ręce?

Ręce powinniśmy myć kilka razy dziennie. W szczególności przed i po kontakcie z żywnością oraz przed i po podaniu posiłku, przed i po kontakcie z odpadami, przed i po kontakcie z chorym, a także przed i po opatrzeniu rany, po kontakcie ze zwierzętami i po skorzystaniu z toalety.

Nie zapominajmy także o ich dezynfekcji – warto regularnie dezynfekować dłonie, np. co kilka godzin. To podstawa, gdy przebywamy w miejscach publicznych i dotykamy przedmiotów ogólnodostępnych (np. przycisków w windzie, klamek czy poręczy).

Jak prawidłowo myć ręce?

Tylko dokładne mycie dłoni uchroni nas przed zarazkami. Oto 3 główne zasady:

  1. Nie myjmy rąk w zimnej wodzie. Do mycia rąk zawsze używajmy ciepłej wody i mydła.
  2. Myjmy ręce przez co najmniej 30 sekund, dokładnie oczyszczajmy opuszki palców, paznokcie, kciuki i przestrzenie pomiędzy palcami.
  3. Umyte ręce dokładnie spłukujmy wodą, a następnie osuszmy je ręcznikiem.

Co jeszcze możemy zrobić, aby zmniejszyć ilość bakterii? Stosować środki dezynfekcyjne. Odpowiednie stosowanie produktów do dezynfekcji pozwoli nam na jeszcze lepszą higienę rąk. Poniżej przedstawiamy zasady skutecznej dezynfekcji dłoni:

  1. Zawsze stosujmy taką dawkę preparatu, aby dokładnie pokryć powierzchnię obu dłoni.
  2. Po nałożeniu preparatu dokładnie pocierajmy dłonie o siebie – z uwzględnieniem kciuków, przestrzeni między palcami, paznokci, grzbietów palców i dłoni.
  3. Preparat do dezynfekcji wcierajmy aż do momentu całkowitego wyschnięcia dłoni.
  4. Po wtarciu preparatu nie spłukujmy rąk wodą.

Skuteczne środki do dezynfekcji rąk – gdzie kupić?

Płyny i żele do dezynfekcji rąk są już dostępne niemal w każdej drogerii kosmetycznej. Jednak, aby wybrać dobrze koniecznie przed zakupem sprawdźmy skuteczność działania. Profesjonalne preparaty do higienicznej dezynfekcji rąk są dostępne w sklepach internetowych z asortymentem np. dla gabinetów stomatologicznych, medycznych, gastronomii. Wysokiej jakości środki do dezynfekcji rąk (także te w przenośnej butelce, które łatwo zabrać ze sobą w podróż) kupimy np. na stronie www.e-higiena24.pl. Znajdziemy je w zakładce dezynfekcja rąk.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ