Konserwacja domku z drewna

Nie jest tajemnicą, że drewno ma wiele różnych zastosowań – zaczynając od elewacji i desek tarasowych, po ogrodzenia i meble. To sprawia, że oczekiwania wobec tego naturalnego surowca są ogromne. Prawda jest taka, że niezwykły materiał, jakim jest drewno, jest używany do różnorodnych celów. Jest to jedyny materiał, który można wykorzystać do prawie wszystkiego związanego z budową domu, ale wymaga odpowiedniej troski. Ogólną zasadą ochrony drewna przed wpływem szkodliwych czynników, szczególnie jeśli chodzi o domki całoroczne, jest systematyczna konserwacja. Istnieje kilka prostych kroków, jak zabezpieczyć domek drewniany i upewnić się, że będzie pięknie wyglądał przez wiele lat.

  1. Odpowiednia konserwacja

Konserwacja domku z drewna jest niezbędna, jeśli chcesz, aby pozostał w nienagannej kondycji przez wiele lat. Zadania związane z konserwacją drewnianej elewacji polegają przede wszystkim na ograniczeniu (do absolutnego minimum) skutków działania promieni słonecznych, wody i owadów. Proste czynności, takie jak czyszczenie elewacji domu, usuwanie owadów, błota i kurzu to bardzo dobry początek. Jednak oprócz rutynowego czyszczenia, ważne jest również coroczne malowanie drewnianej powierzchni farbą lub bejcą. Taki proces musi odbywać się co 2-5 lat w zależności od kondycji drewna. Ponadto, ważne jest, aby przeprowadzać systematyczne przeglądy domku, a gdy zaobserwujesz szczeliny lub pęknięcia, należy je natychmiast naprawić przy użyciu uszczelniacza.

2.  Systematyczna wentylacja

W przypadku domków z drewna, które są użytkowane przez cały rok, ciągłe otwieranie okien i drzwi może zapewnić odpowiednią wentylację, która z kolei zapewni właściwą cyrkulację powietrza w budynku. To wzmacnia komfort przebywania w takim domku i sprawia, że odpoczynek w nim jest korzystniejszy dla zdrowia. Wietrzenie domku drewnianego jest bardzo ważne, ponieważ brak odpowiedniej wentylacji może prowadzić do narastania ciśnienia i wilgoci wewnątrz budynku. Właściwa wentylacja pomaga również złagodzić potencjalne problemy związane z pękaniem drewna spowodowanym różnicami ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Oprócz systematycznego otwierania okien, warto również pomyśleć o zainstalowaniu dwóch nawiewników ustawionych naprzeciwko siebie, jednego przy podłodze i jednego przy suficie.

  1. Solidny fundament

Nieprawidłowo położone fundamenty pod Twój domek z drewna mogą sprawić, że od podłogi będzie przenoszona wilgoć z gleby. To natomiast, czyni cały budynek bardziej podatnym na uszkodzenia spowodowane wilgocią. Dlatego, hydroizolacja fundamentu może pomóc w ograniczeniu przesiąkania wody i zminimalizowaniu poziomu wilgoci. Najlepszym sposobem na ograniczenie przesiąkania wody do drewna jest umieszczenie membrany między fundamentem, a budynkiem, co można zrobić na dwa sposoby. W podstawie budynku można umieścić izolację, która działa jak membrana między domem a betonową podkładką. Natomiast, osoby z ograniczonym budżetem mogą alternatywnie umieścić plastikowe torby lub plastikowe wkładki w podstawie swojego domu, aby zapewnić skuteczną izolację.

Ochrona i konserwacja drewna nie musi być skomplikowanym zadaniem, jeśli podzielisz czynności na kategorie i każdą z nich wykonasz w swoim tempie. Ważne jest, aby poddawać domek drewniany systematycznej konserwacji, w którą należy wliczyć mycie i malowanie elewacji, usuwanie owadów, czyszczenie rynien i wietrzenie budynku. Pamiętaj, że, zaniedbany dom może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan Twojej nieruchomości, ale również na Twoje zdrowie. Takie usterki jak gnicie czy pleśń prowadzą zarówno do kosztownych napraw, jak i do dużego uszczerbku na zdrowiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ