Czy warto budować dom z betonu komórkowego?

0
1229

Obecnie inwestorzy mają dostęp do szerokiej oferty materiałów budowlanych. Ściany domu można wznieść m.in. z betonu komórkowego. Czy warto zdecydować się na budowę domu z tego tworzywa?

Jakie są właściwości betonu komórkowego?

Beton komórkowy to materiał budowlany zwany również gazobetonem. Bloczki wykonane z tego tworzywa nadają się do murowania zarówno ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych. 

Charakteryzują się niewielką masą, dzięki temu można je zastosować wszędzie tam, gdzie jest niemożliwe użycie ciężkich materiałów budowlanych.

Budowa domu z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Łatwość cięcia pozwala stworzyć z bloczków dowolny kształt każdej ściany, otworu okiennego czy obudowy wanny. 

Zalety betonu komórkowego

Domy wykonane z betonu komórkowego mają mnóstwo zalet. Dzięki porowatej strukturze charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną. 

Gazobeton odznacza się również wysoką ognioodpornością. Jego dużą zaletą jest to, że nie nagrzewa się i w razie pożaru nie wydziela szkodliwych substancji. 

Ponadto beton komórkowy jest:

– mrozoodporny,

– paroprzepuszczalny,

– odporny na wilgoć, pleśnie i grzyby.

Beton komórkowy a trwały dom na długie lata

Budowa domu z bloczków wykonanych z gazobetonu to dobry pomysł. Niewielka masa oraz stosunkowo duże rozmiary bloczków pozwalają wznosić konstrukcję znacznie szybciej, niż w przypadku użycia tradycyjnych technologii.

Na 1 m2 ściany z betonu komórkowego potrzebne jest tylko 7 bloczków. Z kolei na 1 m2 ściany z ceramiki trzeba użyć aż 16 pustaków.

Domy wybudowane z betonu komórkowego są trwałe. Przeprowadzone badania udowadniają, że parametry technologiczne tego tworzywa z biegiem lat nie ulegają pogorszeniu. Wilgotność w takich obiektach stabilizuje się na poziomie około 3%, co potwierdza bardzo dobre właściwości cieplne tego tworzywa.

Gazobeton jest produkowany z wody, piasku oraz wapienia, zatem jest on w pełni ekologiczny. Dzięki dobrej porowatości jest w stanie wchłonąć nadmiar wilgoci z wnętrza i oddać ją wówczas, gdy powietrze stanie się zbyt suche. 

Charakteryzuje się również dużą bezwładnością cieplną, dlatego można bez problemu utrzymywać w mieszkaniu stałą temperaturę pomimo jej dużych wahań na zewnątrz.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ