11 najbardziej przydatnych narzędzi do ogrodu

Każdy posiadacz kawałka ziemi przylegającego do domu marzy o pięknym ogrodzie. Często jest on powodem do wyprowadzki z miasta i opuszczenia bloku mieszkalnego. Zanim będziesz mógł cieszyć się kwiatami, krzewami, a nawet trawnikiem, musisz się sporo napracować. Dowiedz się, jakie narzędzia ogrodnicze są dla Ciebie najbardziej pomocne.

Narzędzia ręczne

Narzędzia ręczne to najbardziej niezbędny sprzęt w każdym ogrodzie. Zestaw narzędzi ręcznych nie zawsze będzie wyglądał dokładnie tak samo jak inne, ponieważ inne narzędzia są używane do przycinania krzewów lub żywopłotów, a inne do sadzenia cebulek kwiatowych. Oczywiste jest, że w każdym przydomowym ogrodzie powinny znaleźć się łopata, szpadel, wertykulator, grabie i sekator.

Łopata i szpadel

Szpadel i łopata przydadzą się do kopania w grządkach warzywnych i kwiatowych, a także do kopania dołków pod drzewa i krzewy. Solidne wiadro jest niezbędne, aby łopata nie złamała się podczas kopania. Musi mieć również ostrą krawędź, aby ułatwić wbijanie łopaty w ziemię. Uchwyt powinien być wykonany z metalu lub drewna i powinien być wystarczająco długi, aby pasował do wysokości koparki. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wagę łopaty, zwłaszcza jeśli kopiesz na większych obszarach.

Grabie

W ogrodzie grabie są niezbędne. Można ich używać do zgrabiania liści i skoszonej trawy lub do wyrównywania rabat i grządek przed ich zasadzeniem. Do grabienia liści najlepsze są grabie z cienkimi i miękkimi zębami, które przypominają miotłę. Nie są idealne do wyrównywania gleby. Lepsze są grabie metalowe lub plastikowe z dłuższymi i grubszymi zębami. Ważne jest, aby zastanowić się, do czego będą Państwo używać grabi. Możesz kupić kilka wersji grabi, aby dopasować je do swoich potrzeb lub podjąć decyzję na tej podstawie.

Motyczka

Motyka jest niezbędna dla każdego, kto chce robić coś więcej niż tylko pielęgnować trawnik i krzewy. Motyka to uniwersalne narzędzie, które może być używane o każdej porze roku. Dzięki niej można wykopać małe fragmenty ogrodu, na przykład w pobliżu innych roślin, gdy łopata nie wchodzi w grę. Motyka może być również używana do spulchniania gleby w gorących warunkach lub do usuwania cebulek i kłączy z zamarzniętej ziemi. Motyczka powinna mieć z jednej strony ostrze, a z drugiej zęby. Dzięki temu będzie ona wielofunkcyjna.

Glebogryzarka

Wertykulatory są dodatkowym narzędziem, które może być wykorzystane do częściowego zastąpienia motyki z zębami. Czasami jednak to nie wystarczy. Na ratunek mogą przyjść wertykulatory o nieco większych rozmiarach i większych możliwościach. Szczególnie ważne są spulchniacze z wieloma gwiazdkami, które pozwalają szybko i skutecznie spulchnić większą powierzchnię gleby. Są one przymocowane do drążka za pomocą ostrych końcówek. Można je ciągnąć lub pchać i obracać, aby rozluźnić glebę. Dzięki temu rośliny mają lepszy dostęp do składników odżywczych i wody, co korzystnie wpływa na ich wzrost i rozwój.

Sekator i siekiera

Sekator i siekiera to przydatne narzędzia dla każdego, kto ma w swoim ogrodzie zarówno rośliny zielne, jak i drzewa lub krzewy. W przypadku większych sadzonek siekiera jest przydatna, gdy trzeba usunąć duże gałęzie lub całkowicie usunąć drzewa lub krzewy. Gdy trzeba przyciąć lub usunąć mniejsze gałęzie, można użyć sekatora. Do usuwania gałęzi z małych krzewów lepiej jest używać małych sekatorów. Jednak sekatory z dłuższymi uchwytami mogą być łatwiejsze w manewrowaniu przy większych drzewach i krzewach.

Taczki

Taczki są często spotykanym elementem wyposażenia ogrodu. Jest to wszechstronny sprzęt, który może służyć do transportu ziemi w workach, nawozów i innych nasion roślin, a także sadzonek drzew i krzewów. Przydaje się również podczas jesiennych porządków w ogrodzie, kiedy trzeba usunąć liście, zebrać owoce lub przyciąć gałęzie. Ważne jest, aby dobrać taczkę o odpowiedniej wielkości do swoich potrzeb.

Elektronarzędzia

Do pielęgnacji ogrodu możesz wykorzystać także elektryczne narzędzia ogrodnicze. Pozwalają one wykonać wiele zadań sprawniej i szybciej. Ten rodzaj narzędzi jest najbardziej przydatny.

Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna może być niezbędnym narzędziem w każdym małym ogrodzie. Przy wyborze kosiarki należy wziąć pod uwagę szerokość koszenia, możliwość regulacji wysokości i zasięg. Rozmiar kosiarki określa, jak mały trawnik może ona skosić. Im mniejsza kosiarka, tym mniejszy trawnik można skosić. Kosiarki-roboty stają się coraz bardziej popularne. Są one doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć zadbany trawnik, ale nie mają czasu lub energii na częste koszenie. Gdy właściciela nie ma w domu, kosiarka-robot zajmie się nim za Ciebie.

Nożyce do żywopłotu

Elektryczne nożyce do żywopłotu to doskonałe narzędzie dla każdego, kto ma na swoim podwórku żywopłot, niezależnie od tego, czy jest to drzewo iglaste, liściaste, czy oba gatunki. Nożyce do żywopłotu są szczególnie przydatne, jeśli jest on długi. Ręczne nadanie mu kształtu byłoby uciążliwe i czasochłonne. Elektryczne nożyce do żywopłotu wykonają pracę szybciej i mogą przyciąć większą powierzchnię za jednym pociągnięciem niż nożyce ręczne. Ważne jest, aby przy wyborze nożyc wziąć pod uwagę ich długość i wagę. Im są one lżejsze i im łatwiej nimi manewrować, tym lepiej.

Dmuchawa do liści również jest urządzeniem wartym do rozważenia przy zakupie elektronarzędzi do ogrodu.

Narzędzia spalinowe

W ostatniej grupie polecanych narzędzi ogrodowych chcielibyśmy wyróżnić narzędzia benzynowe. Choć nie są one niezbędne w każdym ogrodzie, to w większych ogrodach mogą znacząco wpłynąć na ogólną jakość pracy. Najbardziej przydatne są kosiarki spalinowe.

Kosiarka spalinowa

Kosiarki spalinowe są podobne do tych elektrycznych, o których mowa powyżej. Ułatwiają one utrzymanie pięknego trawnika wokół domu. Mają szerszy obszar koszenia i mogą być używane do koszenia większych powierzchni niż kosiarki elektryczne. Niektóre modele wyposażone są w napęd, który umożliwia korygowanie toru jazdy kosiarki bez konieczności jej ciągnięcia. Kosiarka spalinowa będzie najlepszym wyborem do dużych ogrodów i skróci czas potrzebny na koszenie.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ