Projekt domu z poddaszem – z kopertą czy dachem dwuspadowym

W poprzednim dziesięcioleciu bardzo popularne były katalogowe projekty domów z poddaszem użytkowym pod dachem wielospadowym. Takie budynki wyglądały bardzo reprezentacyjnie i przypominały albo tradycyjne domy w stylu dworkowym, albo rozłożyste nowoczesne domy w amerykańskim często klimacie. Wybierane były najczęściej ze względów typowo estetycznych, a niekiedy nawet z uwagi na chęć wyróżnienia się z otoczenia właśnie przez bogatą stylistykę projektu.

Projekty domów z poddaszem

Nie były to więc zawsze najbardziej racjonalne powody, ale oczywiście można także podać kilka takich argumentów za wyborem domu z dachem kopertowym, które zabrzmią rzeczowo i racjonalnie. Jeżeli więc ze względów użytkowych potrzebujemy domu z poddaszem, który będzie miał większość pomieszczeń w przyziemiu i może jeszcze duży garaż dwustanowiskowy, a na górze tylko na przykład dwie dodatkowe sypialnie i łazienkę, to wtedy oczywistym wyborem będzie dach wielospadowy. Powierzchnia użytkowa pod nim będzie zdecydowanie mniejsza niż pod dwupołaciowym przekryciem i nie stworzymy na górze olbrzymiej, niepotrzebnej kubatury, którą trzeba będzie ogrzewać  sezonie zimowym. Trzeba jednak pamiętać, że duży skomplikowany dach będzie miał też trudniejszą do wykonania konstrukcję, będzie wymagał zapewnienia podparcia w kilku punktach słupkami, a także będzie zdecydowanie bardziej materiałochłonny i pracochłonny. Wszystkie przełamania, kosze i okapy to dodatkowe obróbki, które generują dodatkowe koszty. Minusem jest nie tylko więc większa powierzchnia i ilość dachówki, ale także koszt prawidłowego wykonania wielu detali przekrycia. W dużych domach może być to często jedyna droga, aby uzyskać harmonijną i nie przytłaczającą bryłę. Dach kopertowy sprawi, że całość będzie wyglądać zdecydowanie lżej i bardziej finezyjnie.

dom

Projekty domów z poddaszem pod dachem dwuspadowym to propozycja zupełnie innego rodzaju. Na górnej kondygnacji mamy w nim zwykle tylko o jedną trzecią mniej powierzchni niż na parterze i dlatego takie domy jednorodzinne zwykle są podzielone w środku na część dzienną i pomieszczenia dodatkowe takie jak garaż i kotłownia na dole i strefę nocną z łazienkami i garderobami na poddaszu. Przy rozsądnej rozpiętości dachu, wynoszącej około 8 metrów, unikniemy też dodatkowych podpór pośrednich – dach może być oparty wyłącznie na ścianach zewnętrznych. Tym samym zyskujemy pełną dowolność w projektowaniu poddasza, co w połączeniu z mniejszą ilością skosów wyraźnie ułatwia jego kompleksową aranżację. Mocnym argumentem są także zdecydowanie niższe koszty budowy. Nie ma nic bardziej ekonomicznego niż prosty rzut, dwukondygnacyjna bryła i do tego tani dach dwuspadowy. Funkcjonalnie taki dom też pozbawiony będzie minusów. Niemal wszystkie pomieszczenia, także te na górze można będzie doświetlić klasycznymi oknami w ścianach szczytowych, więc także w zimie śnieg zalegający na dachu i tym samym na okach połaciowych nie będzie blokował dostępu światła do pomieszczeń. Jeżeli tylko jedna z połaci będzie skierowana na południe to będzie też ona idealnym miejscem do zamontowania paneli fotowoltaicznych. W przypadku dachów wielospadowych może być to o wiele bardziej kłopotliwe.

Reasumując: jeżeli dom ma być tani, niewielki i ekonomiczny to na pewno najlepszym wyborem będzie dach dwuspadowy, ale jeżeli planujemy budowę dużego domu z poddaszem użytkowym, to można już zastawiać się nad przekryciem wielopołaciowym.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ