Zasłony i firany – niezastąpione w dekoracji okien

Choć w ciągu ostatnich dekad moda na dekorację okien zmieniła się o niemal 180 stopni, niektóre tradycyjne rozwiązania wciąż pozostają w użyciu. Mowa przede wszystkim o klasycznych firanach i zasłonach, stosowanych równie chętnie dziś, co 20 czy 30 lat temu. Firany i zasłony, poza tym, że pełnią funkcję osłaniania wnętrz przed nadmiarem słońca i spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów, znacząco podnoszą także wartość estetyczną wnętrza, w którym się znajdą. Z tego powodu, przystępując do dekoracji okien, warto rozważyć możliwość zakupu właśnie tkanin przeznaczonych do ich dekoracji.

Dlaczego akurat tkaniny na okno?

Stosowanie zasłon i firan to rozwiązanie wybierane z różnych powodów. Do najważniejszych należy sposób, w jaki tkaniny te oddziałują na atmosferę i wygląd wnętrza, w którym się znajdą. Pod tym względem, firany i zasłony stosowane są szczególnie chętnie w tych pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień, spędzamy dużo czasu, lub zażywamy relaksu w wolnej chwili.

Przede wszystkim, odpowiednio dobrane tkaniny czynią pomieszczenie, w którym się znajdą, przytulnym, wprowadzając do niego domową, przyjazną atmosferę. Dzięki temu, osoby przebywające w danym pomieszczeniu będą czuły się przyjemnie oraz komfortowo. Szeroki wybór najróżniejszych modeli, kolorów, wzorów, rodzajów materiałów (wyjątkowo rozbudowany wybór znajdziesz na Tendina.pl) ułatwia nam możliwość dopasowania tkanin do wystroju i aranżacji naszych wnętrz. Szczególnie chętnie sięgamy po kolory ciepłe oraz w klasycznych tonacjach barw: brązu, beżu czy mango. Świetnie wkomponowują się w takie formy wystroju wnętrz jak styl rustykalny, elegancki, czy tak zwany „styl IKEA”.

Również osoby, których pomieszczenia mieszkalne zostały zaaranżowane w nowocześniejszy sposób – na przykład w stylu minimalistycznym lub industrialnym – mogą znaleźć tkaniny wkomponowujące się w taki styl estetyczny. Szczególnie często sięgają po zasłony wykonane z materiałów w ciemnym kolorze – czerni, ciemnego brązu lub w kolorze szarym – o prostym, lecz schludnym sposobie wykonania. Atrakcyjne mogą okazać się także zasłony pokryte motywami geometrycznymi.

Do sypialni dziecka oraz nastolatka warto natomiast wprowadzić nieco więcej energii. Dokonamy tego poprzez wybór tkanin pozbawionych dodatkowych zdobień, natomiast wykonanych z materiałów o intensywnej barwie bądź pokrytych wyrazistymi wzorami lub powtarzającym się deseniem.

Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, w którym pojawi się zasłona, warto także rozważyć możliwość uzupełnienia jej o klasyczną firankę. Ten typ tkaniny jest nie tylko estetyczny, ale co równie ważne – praktyczny. Nadaje się szczególnie do pomieszczeń, w których spędzamy dużą ilość czasu w ciągu dnia. Jeśli pragniesz odciąć się od świata zewnętrznego i uniemożliwić sąsiadom zaglądanie do twojego mieszkania, nie ograniczając przy tym poziomu nasłonecznienia panującego we wnętrzu, warto sięgnąć właśnie po firanki. Osłonięte nimi okna przepuszczają bez trudu promienie słoneczne, osłaniają natomiast twoją prywatność przed światem zewnętrznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ