Zamki wpuszczane – najważniejsze zasady zakupu

0
1016

Zamki wpuszczane, obok ich wierzchnich odpowiedników, należą obecnie do jednych z najchętniej stosowanych zabezpieczeń drzwi. Niemal każde drzwi są obecnie wyposażone właśnie w zamki wpuszczane. Istnieje możliwość uzupełnienia ich działanie o zamki wierzchnie, które jednak najczęściej pełnią funkcję zamków dodatkowych, zabezpieczających. Poniżej rozwijamy temat zamków wpuszczanych – podpowiadamy jakie ich rodzaje warto wybrać, na jakie kryteria zwrócić uwagę w czasie zakupu oraz gdzie szukać pomocy w zakupie profesjonalnych zamków wpuszczanych. 

Rodzaje zamków wpuszczanych

Pierwszy typ zamka wpuszczanego, jeden z najchętniej stosowanych, to zamek na klucz piórowy. Są one używane przede wszystkim w drzwiach wewnętrznych, które nie wymagają dużego zabezpieczenia przed sforsowaniem lub włamaniem. W zamkach takich znajduje się specjalna zapadka sterowana za pomocą klamki oraz zasuwkę, której działanie uruchamia klucz. Całość stanowi komplet, dlatego zamek taki jest kupowany w pełnym zestawie, w którym znajdują się najczęściej także klucze. Gotowe zestawy zamków znajdziesz pod linkiem https://www.sparta.com.pl/pl/wpuszczane-drzwiowe-zamki

Odmienną kategorię produktów tworzą zamki z wkładką bębenkową. Oferują one nieco wyższy standard bezpieczeństwa, dlatego znajdują użycie również w drzwiach zewnętrznych. Zaletą tego typu zamków jest możliwość wymiany wkładki, gdy dojdzie do zagubienia przypisanego do niej klucza. Nie potrzeba więc wymieniać całego zamka na nowy, a jedynie jego element. Ponadto, sama wkładka może zostać wymieniona na jej lepszy odpowiednik, gwarantujący wyższym poziom ochrony przed sforsowaniem. Zamki z wkładkami bębenkowymi pozwalają więc na dość swobodne dopasowanie poziomu ich zabezpieczenia. 

Zamki z blokadą to kolejny ich rodzaj. Są stosowane niemal wyłącznie w tych pomieszczeniach, w których istnieje potrzeba zamknięcia się na klucz od środka. Są wykorzystywane między innymi w łazienkach, przebieralniach, niekiedy także w obiektach hotelowych lub innych. Kluczowy w budowie tego zamka jest mechanizm zasuwki, która zamykana jest poprzez specjalną klamkę-blokadę. 

Zamki wpuszczane do zadań specjalnych 

Również inne typy zamków wpuszczanych znajdziesz na sklepowych półkach. Wśród nich znajdują się zamki oszczędnościowe, czyli wyposażone w zapadkę otwieraną za pomocą klamki. Brak zasuwki sprawia, że zamek taki nie pozwala na całkowite i stałe zamknięcie danych drzwi. Rozwiązanie to jest stosowane jedynie w drzwiach wewnętrznych, które nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń. 

Zamki magnetyczne to te urządzenia, w których zastosowano specjalną zapadkę, chowającą się na skutek oddziaływania magnesu. Istnieją istotne zalety płynące z wykorzystania tego typu zamków. Przede wszystkim – są one bezszelestne, samo otworzenie zamka nie wymaga włożenia klucza w otwór. Również w trakcie zamykania, nie występuje charakterystyczne uderzenie zapadki o powierzchnię ościeżnicy.

Zamki antypaniczne znajdują zastosowanie w budynkach o podwyższonych rygorach bezpieczeństwa. Wszędzie tam, gdzie potencjalna ewakuacja w sytuacji wystąpienia zagrożenia musi przebiegać sprawnie, stosuje się właśnie zamki antypaniczne. Ich otworzenie jest możliwe wyłącznie dla osób przebywających wewnątrz budynku, co umożliwia ich ucieczkę oraz uniemożliwia wejście do środka przez osoby z zewnątrz.

Niezależnie od typu zamka wpuszczanego, jaki Cię interesuje, zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego Sparta, pod linkiem https://www.sparta.com.pl/pl/zamki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ