Zalety i wady instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza w dobie zyskiwania coraz większej świadomości życia odpowiedzialnego i mniej szkodzącego naturze. Ich cena znacznie obniżyła się również w ciągu ostatnich lat, a Rząd Polski, widząc potrzebę odejścia od paliw tradycyjnych oferuje obecnie możliwość otrzymania dotacji lub dofinansowania na panele fotowoltaiczne osobom lub firmom, które zdecydują się na ich zainstalowanie. Poznaj zalety i wady instalacji fotowoltaicznych!

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne pozwalają przede wszystkim uniezależnić się od rosnących z roku na rok cen prądu i prognozowanych w przyszłości kryzysów energetycznych. Pozyskują bowiem prąd całkowicie za darmo, w bezpieczny i ekologiczny sposób, wykorzystując energię promieni słonecznych. Oznacza to, że po zwrocie kosztów inwestycji, możemy nawet przez 25 lat korzystać całkowicie za darmo z prądu elektrycznego wytwarzanego na własny rachunek. Panele mają bowiem gwarancję bezawaryjnej pracy na 25-30 lat.

Dodatkowymi zaletami paneli fotowoltaicznych jest możliwość odliczenia od podatku dochodowego kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji w wysokości 19 procent, do kwoty nieprzekraczającej 10 tys. zł. Płatnicy podatku rolnego mogą z kolei odliczyć koszty inwestycji od corocznej opłaty rolnej. Jeśli będą one wyższe niż podatek rolny, można je odliczać przez 15 kolejnych lat.

Dofinansowanie i dotacje, które można uzyskać z programów rządowych i europejskich umożliwiają także szybszy zwrot kosztów całości inwestycji. Rozważając jej zakup i montaż, warto zwrócić się do firm specjalizujących się w produkcji części do instalacji fotowoltaicznych, jak El-Sun – https://el-sun.pl/fotowoltaika. Mogą one bowiem podpowiedzieć, w jaki sposób uzyskać przynajmniej dofinansowanie części kosztów oraz dobrać instalację stosownie do potrzeb energetycznych każdego klienta.

Wady instalacji fotowoltaicznych

To właśnie dość wysoki koszt, jaki trzeba ponieść na początku inwestycji w panele fotowoltaiczne, jest jedną z ich wad. Warto jednak przemyśleć zakup, przede wszystkim ze względu na długoterminowość inwestycji. Obecnie, dzięki możliwości uzyskania dofinansowania lub dotacji, zwrot kosztów szacowany jest na ok. 6 lat. Gwarancja, jakiej udzielają producenci paneli fotowoltaicznych wynosi natomiast ok. 25-30 lat. Oznacza to, że po spłaceniu kosztów zakupu części i montażu, przez ok. 20 lat możemy korzystać całkowicie za darmo z prądu produkowanego na własne potrzeby, a jego nadwyżki magazynować w zakładzie energetycznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ