Prawidłowe zainstalowanie dachu wymaga znacznie więcej niż zakładania gontów. Niezależnie od tego, czy jest to klimat ciepły, czy zimny, odpowiednia wentylacja poddasza odgrywa kluczową rolę w przedłużeniu trwałości systemu dachowego i zapobieganiu występowaniu wielu kosztownych problemów w budynku i poza nim. Wykonawcy powinni wyjaśnić właścicielom domów, dlaczego odpowiednia wentylacja poddasza jest tak ważna dla poniższych korzyści i jaką rolę pełnią w niej wywietrzniki dachowe.

Przede wszystkim chodzi o dwie kluczowe funkcje:

  • Odpowiednia wentylacja poddasza pozwala na przedostanie się chłodnego, świeżego powietrza do wnętrza budynku.
  • Wyciąga gorące, wilgotne powietrze, które inaczej mogłoby powodować wiele problemów.

W chłodnym okresie roku wentylacja pomaga utrzymać system dachu mieszając chłodne powietrze z powietrzem na poddaszu, aby umożliwić wolniejsze topnienie śniegu na dachu, unikając w ten sposób sytuacji piętrzenia się lodu. W ciepłym okresie roku odpowiednia wentylacja poddasza pomaga wydalić gorące powietrze, co inaczej mogłoby przyczynić się do problemów z wilgocią.

Wywietrzniki dachowe i prawidłowa wentylacja z ich udziałem – poznaj korzyści

Przede wszystkim takie rozwiązanie pomaga zmniejszyć szkodliwą wilgoć. Nadmiar wilgoci może gromadzić się na strychu, potencjalnie uszkadzając konstrukcję i niszcząc system dachowy. Może również prowadzić do pleśni. Co więcej, może pomóc zaoszczędzić energię. Nagrzewanie się strychu zawsze wiąże się z dodatkowym kosztem – domowa klimatyzacja musi pracować ciężej, aby ochłodzić dom, szczególnie przestrzeń życiową pod strychem. Jeśli jednak są tam obecne dobrze zainstalowane wywietrzniki dachowe – będzie to w dużym stopniu zmniejszony koszt. Takie rozwiązanie pomaga też zapobiegać uszkodzeniom gontów. Wysokie poddasze mogłoby źle wpływać na ich kondycję i spowodować przedwczesne uszkodzenie. W rzeczywistości większość głównych producentów gontów zaleca stosowanie odpowiedniej wentylacji na poddaszu – najczęściej w tym kontekście wymieniane są właśnie wywietrzniki dachowe.

Niestety, większość domów w naszym kraju tak naprawdę jest niewłaściwie wentylowana, co może skutkować:

  • pleśnią,
  • zmarnowaną energią,
  • przedwczesnym zniszczeniem dachu,
  • gniciem gontów,
  • łuszczącą się farbą,
  • plamami na suficie.

Najlepszym sposobem, aby system dachowy działał dobrze i aby uniknąć problemów wymienionych powyżej, jest zainstalowanie odpowiedniej wentylacji poddasza. Właściwa wentylacja poddasza tworzy zrównoważony system wykorzystujący otwory kalenicowe lub inne otwory wentylacyjne w połączeniu z otworami wlotowymi zainstalowanymi w okapie, podsufitce lub powierzchni czołowej dachu. Wentylacja wlotowa realizowana przez odpowiednio rozmieszczone wywietrzniki dachowe ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania otworów wentylacyjnych. Bez wentylacji tego rodzaju większość otworów wentylacyjnych mogłaby być praktycznie bezużyteczna. Projektując więc wentylację swojego domu – warto ją oddać w dobre ręce profesjonalistów.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ