nowoczesne systemy kominowe

Prawidłowy wybór komina do swojego domu to jedna z trudności, z którą muszą się zmierzyć wszystkie osoby myślące o projekcie swojego domu. Rodzaj komina i przekrój jego przewodów dopasowuje się do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych (kotła, kominka) oraz paliwa, używanego do ogrzania domu. Znając położenie poszczególnych kanałów kominowych, można później prawidłowo zaprojektować wlot do nich, wygodnie zlokalizować wyczystkę i zapewnić doprowadzenie świeżego powietrza potrzebnego do spalania. Jak wybrać komin do domu?

Z czego powinien być wykonany komin?

Wybór komina zależy od wielu czynników, na które trzeba zwrócić uwagę już na etapie projektowania domu. Podstawowym z nich jest temperatura spalania. Kominy systemowe, ceramiczne i stalowe można wykorzystać tam, gdzie mamy do czynienia z niskimi temperaturami spalania lub mamy możliwość regulować moc spalania, a co za tym idzie sporymi amplitudami ciepła. Systemy kominowe, zarówno stalowe, jak i ceramiczne, są uodpornione na działanie kwasów. Drugim aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając materiał na komin, są kwestie finansowe. Budowa komina murowanego jest relatywnie droższą inwestycją od budowy komina systemowego. Komin systemowy jest praktycznie gotowym do montażu produktem. Podstawowe elementy komina murowanego to fundament pod komin, trzon, wylot, czapka kominowa oraz akcesoria wykończeniowe (m.in. blacharskie). Konstrukcję muruje się np. z pełnych cegieł na podbudówce ze zbrojonego betonu. Kluczowy w przypadku murowanego komina jest dobór odpowiednich materiałów i wyrobów. Musimy pamiętać, że będzie on mieć do czynienia z wysoką temperaturą, osadzaniem się spalin i wydzielaniem kwasów. Z tego powodu do wybudowania komina trzeba użyć nie tylko cegły, ale także zaprawy do komina. Mimo że komin planuje się już przy wykonywaniu projektu domu, istnieją sposoby na to, aby przeprowadzić modernizację tradycyjnego komina i zmienić go na system kominowy z prefabrykatów https://systemykominowe-rauch.pl/.

Systemy kominowe – czy to optymalne rozwiązanie?

Pomimo tego, że jeszcze zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o tym, że tradycyjne murowane kominy przechodzą do historii, trzeba zauważyć, że popularność systemów kominowych znacznie wzrosła w ostatnich latach. Jeżeli zdecydujemy się na system kominowy, musimy pamiętać, że regularna konserwacja i odpowiedni dobór parametrów konstrukcji to podstawa efektywnego i bezpiecznego systemu.  Podstawowymi elementami systemu kominowego są rury ceramiczne, trójniki – spalinowy i wyczystkowy, kit do rur, pustaki i drzwiczek wyczystki. Jest to podstawowe minimum, bez którego system nie będzie mógł funkcjonować. Do optymalnego zastosowania potrzeba również odskraplacz, który służy do zbierania i odprowadzania skroplin, sznur dylatacyjny do zabezpieczenia trójnika spalin, kratki wentylacyjne (dolną i górną) i płyta czołowa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ