schody do domu

Wybór schodów wewnętrznych nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla osób, które nie znają się na kwestiach budownictwa. W końcu mają one nie tylko ładnie wyglądać, ale również być wygodne dla użytkowników i solidnie wykonane. Jest w czym wybierać, ponieważ typów i modeli różnych producentów mamy na rynku naprawdę wiele. Warto zapytać o poradę sprzedawcę lub skonsultować się z kierownikiem budowy.

Wybór schodów – na co się zdecydować?

Należy pamiętać o tym, że wybór schodów powinien zostać przemyślany już na etapie planowania budowy, szczególnie jeśli ma to być popularna konstrukcja żelbetowa. Nie da się bowiem później zmienić swojej decyzji, szczególnie jeśli betonowe stopnie zostaną już wylane. Schody żelbetowe zapewniają trwałą i stabilną konstrukcję, zajmują jednak stosunkowo dużo miejsca. Są one połączone z konstrukcją domu lub dostawiane w formie prefabrykowanej. Alternatywą dla schodów żelbetowych jest wersja drewniana, którą można zamówić u bezpośrednio u stolarza. Drewniane schody zajmują mniej miejsca i można łatwo dopasować je do stylistyki wnętrza. Podobnie jest ze schodami metalowymi, które również sprawdzą się w niewielkich domach, gdzie cenna jest każda wolna przestrzeń. Dobrze komponują się z wnętrzami urządzonymi w nowoczesnym stylu, jednak kosztują więcej niż wersja żelbetowa – schody drewniane lub metalowe na zamówienia klient otrzymuje jednak już z balustradami i kompleksowym wykończeniem.

Schody do każdego domu

Schody w domach nie muszą być nudne ani typowe. Najpopularniejsza i najtańsza jest wersja dwubiegowa, można zdecydować się również na schody zabiegowe, spiralne, trójbiegowe. Każde są inne, dlatego też warto zapoznać się z tymi wariantami i wybrać konstrukcję najlepszą do danego wnętrza. Wiele zależy od tego, jaką ilość przestrzeni można zagospodarować na klatkę schodową oraz od samych mieszkańców. Schody spiralne nie będą bowiem dobrym wyborem w domach z małymi dziećmi oraz z osobami starszymi.

Rodzaj wykończenia

Warto podkreślić, że sama konstrukcja schodów może być np. żelbetowa, jednak wykończenie zależy już od preferencji mieszkańców. Można wykonać stopnie z litego drewna, ceramiki czy odpowiednio szlifowanego kamienia – dostępne do zakupu są zarówno gotowe stopnie, jak i wykonywane na wymiar. Dzięki temu nawet surowa konstrukcja żelbetowa może wyglądać efektownie i zgodnie z preferencjami właściciela domu. Oczywiście wybór konkretnych schodów musi być przemyślany, szczególnie że konstrukcja ma służyć przez lata. Wybór materiałów dobrej jakości zapewnia bezproblemowe korzystanie ze schodów oraz ich odporność na zużywanie się.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ