W jakim szkle podawać piwo?

0
2927

Szklanki i kufle do piwa różnią się rozmiarem, kształtem oraz grubością i są dopasowane do konkretnych rodzajów tego popularnego trunku. Jeśli planujesz zaserwować swoim gościom wykwintne piwa, warto abyś zrobił to profesjonalnie. Dziś radzimy na temat doboru szkła do rodzaju piwa.

Piwo to obecnie chyba najchętniej spożywany w naszym kraju trunek. Jego sława przyczyniła się do popularności browarów rzemieślniczych, których powstaje w Polsce bardzo dużo. Piwowarstwo to dziś sztuka, a podanie piwa w odpowiednim szkle, takim jak dostępne na https://agusto.pl/383-szklanki-i-kufle-do-piwa nie tylko sygnalizuje rodzaj piwa, ale także potrafi podkreślić jego smak i wydobyć aromat. Nic zatem dziwnego, że organizatorzy i uczestnicy wydarzeń takich jak popularny wśród Polaków Oktoberfest czy Festiwal Dobrego Piwa we Wrocławiu zwracają uwagę na odpowiednie szkło.

Pilzner w smukłej szklance, mocne piwo w kuflu

Zacznijmy od najpopularniejszego rodzaju piwa – pilsner. Nazwa pochodzi od miasta Pilzna w Czechach, gdzie w XIX wieku wymyślono ów gatunek. Pilsner to piwo z rodziny lager charakteryzujące się jasną barwą. Jest dość mocno gazowane i ma wyraźny aromat chmielu. Podaje się go w wysokich i wąskich szklankach typu pokal. To właśnie te smukłe szklanki można najczęściej spotkać w polskich pubach i restauracjach. Służą do serwowanie także piw typu dark lager, german pilsner i doppelbock.

Innym rodzajem szkła są tradycyjne kufle do piwa, kojarzące się najbardziej z ucztami piwnymi podczas Oktoberfest w Monachium. Tradycyjny kufel Oktoberfest ma pojemność 1L, solidny uchwyt oraz wykonany jest z grubego szkła, które pozwala dłużej utrzymać niską temperaturę trunku oraz daje gwarancję, że kufel łatwo się nie potłucze. Taki oryginalny kufel Oktoberfest możecie znaleźć w bardzo dobrej cenie tutaj: https://agusto.pl/szklanki-i-kufle-do-piwa/7363-kufel-do-piwa-oktoberfest-1-l-31330.html. Warto pamiętać, że oryginalne kufle Oktoberfest mają tłoczone krążki na ściankach! Są idealne do podawania piw w rodzaju porter, bock, dark lager, strong lager, dry stout czy English pale ale.

Kufle do piwa

Pękate szklanki na nóżce – do piw pszenicznych i belgijskich

Duża popularnością na różnego rodzaju świętach Piwa w Polsce, Niemczech czy Czechach cieszą się piwa pszeniczne, które podaje się w szklankach o nazwie Weizen (po niemiecku pszenica). Jest to szeroka szklanka na wąskiej nóżce o mocno zwężonej szyjce. Taki kształt pozwala zaprezentować barwę trunku, a jednocześnie uwydatnić gęstą pianę.

Warto także wspomnieć o piwach belgijskich, które poprawnie serwuje się w szklankach typu Tulip w kształcie tulipana oczywiście. Pękaty, okrągły kształt pozwala stopniowo uwalniać aromat. Możemy podawać w nich mocne piwa belgijskie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ