Fuga żywiczna czy fuga cementowa - podstawowe różnice

Szukasz sposobu na uzyskanie jednolitej powierzchni podłóg z płytek ceramicznych? Na rynku pojawiła się nowa fuga, która nie tworzy widocznego podziału wizualnego i strukturalnego. Co więcej, nie przepuszcza też wody, dzięki czemu zapobiega rozwojowi grzybów i drobnoustrojów. Jakie jeszcze właściwości ma fuga żywiczna?

Fuga cementowa – struktura

Jest to najpopularniejsza fuga. Można ją kupić w formie sproszkowanej do rozrobienia z wodą lub jako gotową masę. Jest powszechnie stosowana, jednak ma dużą wadę – na powierzchni fugi cementowej znajdują się niewielkie otworki. Powstają one podczas zastygania. Z zaprawy cementowej ulatniają się gazy i pozostawiają porowatą strukturę. To z kolei prowadzi do tego, że może do niej przenikać woda, wypełniać pory i długo utrzymywać się w jej wnętrzu – fuga cementowa przypomina swoją budową gąbkę.

Zatrzymywanie wody prowadzi do rozwoju bakterii, pleśni i grzybów. Z czasem taka fuga jest nie tylko siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów, ale także zmienia kolor, tracąc tym samym walory estetyczne.

W zastosowaniach zewnętrznych fuga cementowa często zaczyna się kruszyć, ponieważ rozsadza ją woda np. pod wpływem mrozu (woda, która jest w strukturze fugi, zamarza i zmienia swoją objętość, co powoduje pękanie fugi i kruszenie się jej). Do wykruszania się fugi może dochodzić także w przypadku, gdy fuga zostanie położona na twardym podłożu, na które działają różne siły np. drgania. Dzieje się tak, bo fuga cementowa nie jest elastyczna.

Fuga żywiczna – jednolita powierzchnia odporna na plamy

Fuga żywiczna to innowacyjny produkt. Popularne i polecane są fugi firmy Kerakoll, np. fuga żywiczna Kerakoll Fugalite BIO Parquethttps://www.milabud.pl/pl/p/Kerakoll-Fugalite-BIO-Parquet-fuga-zywiczna-3kg-kolory/2799. Jej największą zaletą jest gładka struktura, która nie przepuszcza wody. Ta szczelna spoina polecana jest do fugowania płytek drewnopodobnych, ponieważ tworzy doskonałą powierzchnię imitującą drewno. Fuga ceramizowana Kerakoll Fugalite ECO – https://www.milabud.pl/pl/p/Kerakoll-Fugalite-ECO-Fuga-epoksydowa-ceramizowana-GRATIS-Fuga-Wash/1898 – dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, a więc z łatwością można ją dopasować do każdego koloru płytek.

Fuga żywiczna przypomina raczej szkliwo niż tradycyjną fugę. Dzięki temu jest estetyczna i bardzo praktyczna – tworzy wodoodporną strukturę łatwą do czyszczenia – nie powstają na niej plamy, ponieważ zabrudzenia nie przenikają w głąb spoiny. Co więcej, jest odporna na warunki atmosferyczne (woda, promienie UV) i na środki chemiczne, dlatego może być stosowana w warsztatach i zakładach przemysłowych. Fuga żywiczna zachowuje elastyczność, a więc nie będzie się wykruszać tak jak fuga cementowa.

Fuga żywiczna i cementowa, a ekologia

Fuga żywiczna Kerakoll Fugalite ECO i Kerakoll Fugalite Bio Parquet zostały opracowane w taki sposób, by podczas kładzenia nie emitowały do atmosfery szkodliwych związków. Ich trwałość i nieprzepuszczalność to kolejne zalety dla środowiska – np. rozlany rozpuszczalnik w warsztacie samochodowym, nie wnika w podłoże, tylko zostaje na powierzchni posadzki. Co więcej, nie trzeba ich często wymieniać, czyli nie generują nowych śmieci. Nie przedostają się do gleby jak w przypadku kruszących się fug cementowych (podczas demontażu są jedną masą, a nie rozsypującym się proszkiem).

Warto jeszcze wiedzieć, że fugi żywiczne są hipoalergiczne i bezpieczne dla montera – opary nie są szkodliwe dla człowieka. Oznacza to, że jeśli szukasz idealnej i bezpiecznej fugi, wybierz fugę żywiczną.

[Głosów:25    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ