Trzmieliny

To popularne krzewy, które są często używane w dekoracyjnych aranżacjach ogrodu. Ze względu na duże zróżnicowanie są doskonałym dopełnieniem różnorodnych kompozycji. Jakie wymagania mają trzmieliny i jakie odmiany są najlepsze? Przekonaj się, po jakie gatunki warto sięgać.

W systematykę tych roślin wpisują się nie tylko niewielkie krzewinki, ale również dorodne krzewy i wysokie drzewa. Trzmieliny zachwycają ozdobnymi, kolorowymi owocami w odcieniach czerwieni, różu i pomarańczy. Mają też ciekawie wybarwione liście, choć niektóre odmiany zrzucają je na zimę, a inne są zimozielone.

Jakie trzmieliny warto mieć w ogrodzie?

Najbardziej popularne odmiany tej rośliny, polecane do przydomowego ogrodu to:

  • trzmielina Fortune’a – płożąca odmiana o dekoracyjnych pędach i dwubarwnych, owalnych liściach, które mają ciemnozielony kolor; krzew dorasta do 60 cm wysokości i może się wspinać po korzeniach,
  • trzmielina oskrzydlona Chicago Fire – jedna z piękniejszych odmian trzmieliny, która nabiera wyjątkowego uroku jesienią ze względu na intensywny i żywy kolor liści; to gatunek duży i rozłożysty, idealny do większych ogrodów,
  • trzmielina pospolita – jest krzewem, który osiąga wysokość od 1,5 do 6 m; liście jesienią stają się czerwone, a z kwiatów powstają ozdobne, różowe owoce;
  • trzmielina brodawkowata – dorasta do 2,5 m wysokości jako niezbyt gęsty krzew, którego gałęzie pokryte są brunatnymi brodawkami;
  • trzmielina Haliltona „Popcorn” – to azjatycka odmiana krzewu, którą wyróżnia niezwykły kolor owoców; jej torebki nasienne mają biały odcień i przypominają popcorn.

Do ciekawych odmian należą także gatunki Silver Carpet, które wyróżniają zielone, szerokie liście z białą obwódką oraz Blondy, które charakteryzują się biało-kremową plamą na środku każdego liścia.

Z czym łączyć w aranżacjach zieleni trzmielinę?

Trzmielina urzeka pięknem liści, a niektóre gatunki nazywa się „płonącym krzewem” ze względu na krwisty kolor ich wybarwienia. To dekoracyjna roślina, dlatego warto znaleźć dla niej odpowiednie miejsce w ogrodzie. Kolorowe odmiany idealnie prezentują się w kompozycjach z bylinami lub iglakami. Krzew dobrze wygląda obok cisów pospolitych i karłowych świerków. Ładne duety roślinne trzmieliny tworzą z trawami ozdobnymi albo wysokimi bylinami kwiatowymi. Odmiany z żywym kolorem liści spektakularnie prezentują się także jako solitery – pojedyncze ozdoby zielonych zakątków, które warto wyjątkowo wyeksponowa. Wyższe rośliny będą tworzyć ciekawy efekt w ogrodzie, jeśli poprowadzisz je przy ażurowym ogrodzeniu, a niskie odmiany płożące możesz wykorzystać do osłonięcia pustych przestrzeni na rabacie. Zupełnie małe, miniaturowe trzmieliny, nadają się natomiast do uprawy w doniczkach na balkonie i tarasie.

Jakie stanowisko sprawdzi się w uprawie trzmieliny?

Roślina lubi miejsca dobrze nasłonecznione, zwłaszcza jeśli to gatunek o barwnych i mocno dekoracyjnych liściach. Odmiany z jednobarwną szatą liści mogą być sadzone w półcieniu. Wzrostowi krzewu sprzyjają stanowiska ciepłe i osłonięte, bez zimnych przeciągów. Trzmielina nie ma wysokich wymagań odnośnie do podłoża, jednak najbardziej toleruje glebę świeżą, żyzną i próchniczą, która cechuje się strukturą piaszczysto-gliniastą, od lekko wilgotnej po umiarkowanie suchą. Nie sprzyjają jej niestety tereny podmokłe i ciężkie gleby – zaczyna wtedy chorować.

Piękno tej rośliny ma swoją cenę – wszystkie jej części, a przede wszystkim owoce, zawierają silnie toksyczne glikozydy. Nawet ich niewielka ilość może po zjedzeniu wywołać osłabienie, wymioty i biegunkę, a spożycie dużej ilości owoców być śmiertelne, nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt. Ciesz się cudownym widokiem tej rośliny, ale zrezygnuj z niej, jeśli w ogrodzie będą przebywać małe dzieci.

[Głosów:19    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ