Tarcze do cięcia metalu

Obróbka metali wymaga wyboru odpowiednich narzędzi oraz właściwego dopasowania ich parametrów użytkowych. Niezbędna jest więc wiedza, jakie akcesoria najlepiej sprawdzają się przy pracy z konkretnym rodzajem metalu. Dotyczy to także tarcz do cięcia metalu, które muszą być prawidłowo dobrane, aby możliwe było uzyskanie za ich pomocą w pełni satysfakcjonujących efektów obróbki. Jakie rodzaje tarcz do cięcia metalu wyróżniamy i według jakich zasad należy je dobierać?

Tarcze do cięcia metalu a twardość materiału

Tarcze do cięcia metalu mogą posiadać zróżnicowaną żywotność. Wpływa na nią zasadniczo jeden czynnik, którym jest twardość tarczy. Od niego zależy także jakość cięcia, gdyż nieprawidłowo dopasowana tarcza będzie zdecydowanie szybciej się zużywała oraz może nie być możliwe zrealizowanie za jej pomocą dobrego cięcia. Wybór tarczy o odpowiedniej twardości ma szczególne znaczenie dla powodzenia bardziej wymagających prac polegających na obróbce twardszych rodzajów metali.

W sklepach z profesjonalnymi akcesoriami znajdziemy tarcze do cięcia metalu o zróżnicowanych parametrach. Twardość tarczy jest określana na podstawie siły, jakiej trzeba użyć, aby możliwe było oderwanie z tarczy ścierniwa. W trakcie wykonywania pracy z krawędzi tarczy stopniowo odrywa się zużyte ścierniwo odsłaniając ostrą powierzchnię, co pozwala na cięcie metalu bez nadmiernego jego przegrzewania i przy zastosowaniu takiej samej siły. Zasada, którą należy się kierować dobierając tarcze do cięcia metalu jest następująca – z im twardszym metalem mamy do czynienia, tym bardziej miękką tarczę powinniśmy do niego dopasować.

Tarcze do cięcia metalu a ich zróżnicowane rozmiary

Tarcza do cięcia metalu

Tarcze do cięcia metalu występują w różnych rozmiarach. Standardowa średnica ich otworu wynosi 22,2 mm, zróżnicowana jest natomiast średnica samej tarczy. Warunkuje ona możliwości tarczy oraz jej dopasowanie do konkretnego elektronarzędzia. Jedne tarcze są przystosowane do wykonywania prac w domowych warsztatach, inne natomiast będą w stanie sprostać bardziej wymagającym zadaniom realizowanym w warunkach przemysłowych. Jednymi z najmniejszych tarcz do cięcia metalu są akcesoria o średnicy 115 mm, które są dedykowane głównie małym piłom i szlifierkom. Dobrze sprawdzają się do cięcia aluminium i innych, lekkich metali.

Tarcze do cięcia metalu o średnicy 125-150 mm są polecane do elektronarzędzi o mocy powyżej 900W. Najczęściej spotkać je można na halach produkcyjnych i w małych przedsiębiorstwach. Takie akcesoria pozwalają na szlifowanie stali i wykonywanie innych, już bardziej wymagających prac związanych z obróbką metali. Tarcze o średnicy 210-230 mm spotyka się najczęściej w urządzeniach, których moc silnika przekracza 2000W. Takie tarcze są w stanie sprostać długotrwałej pracy pod dużym obciążeniem oraz pracom wykonywanym pod różnym kątem. W związku z tym poleca się je do cięcia metali o średniej twardości. Największe tarcze do cięcia metalu o średnicy 210-230 mm posiadają natomiast głównie zastosowanie przemysłowe i dobrze sprawdzają się do taśmowego cięcia metali o zróżnicowanych parametrach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ