Taras, altana, ogród zimowy. Zadaszenie z poliwęglanu komorowego

Nadeszła wiosna, a z nią czas pracy w ogrodzie i na działkach!

Odświeżenia po zimie wymagają uszkodzone altany i zadaszenia tarasów.

Przy budowie daszków, najczęściej stosuje się drewnianą, bądź stalową konstrukcję w kolorystyce pasującej do stylu elementów domu. Przeszklenie zadaszenia, bądź tarasu można wykonać z płyt z tworzyw sztucznych. Stosuje się szkło akrylowe, odporniejszy na stłuczenie poliwęglan lity oraz płyty komorowe – kanalikowe z poliwęglanu.

Zadaszenie z Poliwęglanu PC komorowego

Poliwęglan jako tworzywo sztuczne jest bardzo często wykorzystywany w budownictwie, dzięki swoim właściwościom fizycznym. Jest elastyczny, dzięki czemu można stosować go jako tzw. ‘bezpieczne szkło’, ponieważ jest odporny na pękanie. Posiada, najczęściej jednostronną, ochronę przed promieniowaniem UV, dzięki temu zadaszenia, balkony, ogrodzenia, świetliki dachowe czy tarasy z tych płyt, nie tracą barw – nie żółkną, nie bledną. Dwustronny filtr UV posiadają płyty Lexan®️, które są wyjątkowo cenione za jakość, dzięki której są płytami najczęściej pożądanymi.

Formaty i kolory płyt na daszek

Materiał ten cieszy się wielkim powodzeniem w wielu branżach, nie tylko budowlanej, ze względu na występowanie tych płyt w różnych formatach i kolorach.

W zależności od wspomnianej konstrukcji pod zadaszenie, można dobrać kolorystykę płyt poliwęglanu komorowego wedle uznania. Dostępna jest wersja bezbarwna oraz w kolorze zabielonym – mlecznym oraz brązowym – dymionym. Wszystkie te typy zabarwienia płyt w masie, przepuszczają światło, dlatego świetnie sprawdzą się jeżeli jest potrzeba doświetlenia tarasu światłem dziennym od góry lub od boków.

poliweglan komorowy montaz krokiew konstrukcja zadaszenie daszki

Jak dobrać grubość Poliwęglanu na zadaszenie?

Płyty występują w różnych grubościach – 4 mm, 6mm, 8 mm,10 mm, 16 mm, 20 mm, 25 mm.

Płyty z poliwęglanu komorowego są świetnym izolatorem. Jeżeli wykorzysta się je na przeszklenie, zabudowę tarasu zimowego, grubsza płyta sprawdzi się lepiej przy izolacji temperatury. Wielkość powierzchni zadaszenia oraz jego narażenie np. na obciążenia śniegiem, również ma znaczenie przy wyborze odpowiedniej grubości płyty. Grubości 4 mm, 6 mm, 8 mm, stosuje się najczęściej przy mniejszych przeszkleniach wewnątrz budynku.

Jak rozkroić płytę z poliwęglanu komorowego na segmenty między krokwiami?

Zazwyczaj tworzy się konstrukcje z kilkoma krokwiami wewnątrz, między którymi umieszczamy i montujemy poszczególne kawałki płyty, za pomocą profili aluminiowych.

Pojedyncze płyty występują w formatach np. 125×600 cm, 210×600 cm, 125×700 cm, 210×700 cm. Komory biegną wzdłuż wymiaru większego, dlatego przy podziale płyty na mniejsze kawałki, należy pamiętać, że komory muszą biec w kierunku spadku na zadaszeniu. Nie zaleca się zatem montowania płyty np. 210×600 cm w całości, jeżeli szerokość daszku ma posiadać 210cm, a jego długość 600 cm!

schemat cięcia rozkroju płyt

Jak tylko dokonany zostanie wybór odpowiedniej grubości płyty oraz zostanie ona przycięta na wymiar, należy zastanowić się nad jej zamontowaniem. Oto kilka wskazówek:

  1. Przed montażem płyt należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie komór przed drobnoustrojami, wodą, kurzem. Na wielu blogach i poradnikach budowlanych znajdziemy stwierdzenie, że górne komory trzeba okleić taśmą aluminiową pełną, a dolne paro-przepuszczalną. My radzimy oba krańce płyty okleić taśmą paro-przepuszczalną, ponieważ wtedy umożliwiamy lepszy przepływ powietrza w kanalikach podczas rozszerzania termicznego płyty.
  2. Należy pamiętać o odpowiednim kierunku ułożenia komór w płycie, co pozostaje w     ścisłym związku z poprzednim punktem. Komory w płycie mają być ułożone w tym samym kierunku, w którym biegnie spadek naszego zadaszenia. Zmniejszy to prawdopodobieństwo wniknięcia do komór bakterii, co w przyszłości może skutkować pojawieniem się brzydkich nalotów w komorach i w ostateczności doprowadzić do wymiany materiału. Spadek naszego daszku powinien wynosić min. 5°, taka czynność umożliwi swobodne spływanie wody deszczowej i śniegu.
  3. Należy zadbać o to, żeby otwory w nawiercanej przez nas płycie były umieszczone co najmniej 4 cm od krawędzi płyty. Oprócz tego wiercone otwory powinny być szersze od kołków montażowych, które wykorzystamy przy zamocowaniu płyty ze względu na dylatację czyli przestrzeń dla płyty, która uniemożliwia jej rozkurczanie się podczas zmian temperatury.
  4. Podczas montowania płyt nie jest wskazane, żeby chodzić bezpośrednio po płycie. Proponuje się wykorzystanie do tego celu szerokiej deski dla ochrony poliwęglanu.
  5. Płyty poliwęglanowe posiadają warstwę ochronną przed promieniami UV i tą stroną do góry mają być zamontowane. Nie należy zdejmować tej osłony przed montażem płyty, w celu uniknięcia montażu niewłaściwą stroną. W przypadku płyt marki Lexan®️, nie będzie to stanowiło problemu. Można zobaczyć je tutaj: https://sklep.wiga.com.pl/Plyty-z-tworzyw-sztucznych/Plyty-Poliweglan/Poliweglan-Komorowy/

montaż daszku z poliweglanu

Oprócz tego do montażu używane są akcesoria, np. profile aluminiowe bądź poliwęglanowe, wkręty, podkładki, uszczelki, a także taśmy paro-przepuszczalne.

Profile aluminiowe z uszczelkami stosuje się do przyłączenia płyty do krokwi, do zamknięcia komór – uprzednio zabezpieczonych taśmą. Można wiercić bezpośrednio przez płytę, w tym celu stosuje się podkładki grzybkowe zasłaniające wkręty.

uszczelka górna

Jeżeli montaż zadaszenia z poliwęglanu komorowego jest dla nas nowością, warto skorzystać z fachowej pomocy znawców tematu tworzyw sztucznych. https://wiga.com.pl/poliweglany-komorowe-zadaszenia/.

Szczególnie jeżeli brakuje nam informacji odnośnie sposobu użycia akcesoriów, bądź jak najbardziej korzystnego rozkroju, aby nie został nam duży odpad płyty.

[Głosów:22    Średnia:3.2/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy kabina prysznicowa to kompromis?
Następny artykułPraca projektanta wnętrz
Redakcja PolskiDom.com.pl

Studiuję projektowanie wnętrz na jednej z najlepszych uczelni w kraju. Mój cel to zostać świetną projektantką wnętrz w stylu skandynawskim, który uwielbiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ