Sztuczne oświetlenie dla roślin – porówanie rodzajów lamp

0
2065

Domowa uprawa roślin to wspaniałe hobby, dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się pięknymi roślinami, wymagającymi szczególnej dbałości lub własnymi plonami w postaci samodzielnie wyhodowanych warzyw, owoców oraz ziół. Jeżeli postanowiłeś zająć się domową uprawą roślin, na pewno zastanawiałeś się, co zrobić, żeby dobrze rosły i nie chorowały. W artykule znajdziesz kilka cennych porad, które pomogą Ci zapewnić Twoim roślinkom najbardziej optymalne warunki rozwoju przy zachowaniu dopasowanych do Twoich możliwości wymagań finansowych.

Jakich warunków potrzebują rośliny?

Wiele oczywiście zależy od gatunku danej rośliny oraz jej stadium rozwoju. Podstawowe wymagania roślin są jednak zazwyczaj uniwersalne. Przede wszystkim, potrzebują one światła, dwutlenku węgla, wody i minerałów. Istnieją też w przyrodzie gatunki i całe grupy roślin, które dzielnie znoszą surowe warunki tj. sukulenty, które przez długi czas wytrzymują suszę, ale i one ostatecznie nie są w stanie przetrwać bez wody.  Faktem jest też, że większość roślin potrzebuje stałej wilgotności i regularnego dopływu światła. W sklepach możemy znaleźć kilka rodzajów lamp, które różnią się ceną i parametrami, dlatego warto wiedzieć czym się charakteryzują.

●     Lampy HPS

Te lampy to najbardziej popularne rozwiązanie wśród domowych hodowców roślin. Ich cena jest całkiem przystępna, a w zależności od mocy waha się średnio od 300 do 700zł. Szczególnie dobry wyborem jest zakup lampy HPS na okres kwitnienia, chociaż  bardzo dobrze sprawdzają się też do oświetlania roślin w trakcie fazy wzrostu. Lampy HPS dzięki wytwarzanemu przez nie ciepłu osuszają powietrze i zapobiegają nadmiernej wilgotności, która może szkodzić roślinom. Przesadna wilgoć to doskonałe warunki dla rozwoju pleśni i innych chorób grzybowych, dlatego wykorzystanie lampy HPS na okres kwitnienia pozwoli nam uchronić efekty naszej pracy. Sprawą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę przy używaniu lamp HPS jest właściwa regulacja jej odległości od szczytów roślin. Ze względu na dużą ilość ciepła wytwarznego przez lampy, rośliny mogą ucierpieć w wyniku poparzenia.

●     Lampy LED

Lampa HPS na okres kwitnieniaW ostatnim czasie lampy LED zyskują coraz większą ilość zwolenników. Ten rodzaj lampy nie wytwarza ciepła, o czym możemy się przekonać za pomocą dotyku. Dzięki temu, nie musimy się martwić zbyt bliską odległością lampy od naszych roślinek. Musimy natomiast zwrócić baczną uwagę na panującą w growboxie wilgotność powietrza. Na szczęście łatwo nad nią zapanować za pomocą odpowiedniej wentylacji.

●     Lampy CFL

Ten rodzaj lamp to zdecydowanie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Są one bardzo wydajne i nie wymagają uzepełniającego zasilania. Będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z problemem zbyt wysokiej temperatury w growboxie lub szczególną uwagę przykładają do oszczędności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ