Jak działa zestaw fotowoltaiczny

Odnawialne źródła energii stanowią świetną alternatywę dla nieustannie drożejącego prądu. Dlatego  warto przyjrzeć się lepiej zestawom fotowoltaicznym, które sprawdzą się w całym kraju.

Prąd drożeje, a energia słońca nigdy

Wielu z nas ma dość drożejącego prądu. A to w górę idzie opłata stała, a to przejściowa, a to podrożał koszt 1 kWh. Jeśli chcemy szukać oszczędności musimy poszukać alternatywy, która pomoże nam obniżyć rachunki za prąd. Z pomocą przychodzą odnawialne źródła energii. To one obecnie stanowią dziewięć procent światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jedną z najbardziej popularnych metod jest energia słoneczna. Moc słońca można wykorzystać w całej Polsce przez cały rok. Promienie mogą być przechwytywane nawet w pochmurne i chłodne dni, ponieważ przebijają się przez chmury. Dzięki temu możemy całym rokiem korzystać z energii słonecznej. To rozwiązanie bardzo korzystne, ale i kosztowne. Za instalację systemu o mocy 5kW, która zaspokoi potrzeby czteroosobowej rodziny, musimy zapłacić około trzydziestu tysięcy złotych. Oczywiście możemy skorzystać z projektów finansujących w różnym stopniu tę inwestycję, jednak takich możliwości jest coraz mniej. Zestaw fotowoltaiczny generuje nam zyski, więc jeśli założymy, że rocznie będzie to suma ok. dwóch tysięcy złotych, to instalacja zwróci nam się po piętnastu latach. Firmy gwarantują bezawaryjne działanie systemu przez ok. dwadzieścia pięć lat.

Zestaw fotowoltaiczny – z czego się składa

Twierdzenie, że system tego typu składa się wyłącznie z paneli słonecznych, jest dużym błędem. Na dobrą sprawę w skład zestawu fotowoltaicznego wchodzi kilkanaście różnych elementów. Są to: falownik sieciowy, panele fotowoltaiczne, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Najwięcej budżetu pochłaniają oczywiście kolektory słoneczne i falownik sieciowy. Ten ostatni jest kluczowym elementem instalacji, bez którego byłaby ona bezużyteczna. Falownik odpowiada z przemianę energii słonecznej w prąd stały. Dopiero wówczas możemy ją wykorzystać do zasilania naszego domu. Więcej o zestawie przeczytasz pod tym linkiem. Pamiętaj, by instalację systemu zostawić sprawdzonym fachowcom. Tylko poprawny montaż umożliwi pobór energii słonecznej o właściwej mocy. Zestaw możemy instalować na dachu lub na ziemi. Ta druga opcja umożliwia nam uzyskanie nawet o 5% większej mocy niż w przypadku systemów dachowych. Jak widać, opcji jest bardzo dużo, musimy tylko wybrać tę najlepszą dla nas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ