Szlifierki kątowe

Szlifierki kątowe znajdują zastosowanie w domowych warsztatach, jak i profesjonalnych firmach specjalizujących się w wykonywaniu i remontowaniu różnego typu konstrukcji. By wybrać szlifierkę kątową należy mieć minimalne rozeznanie w temacie. Dzięki temu odnajdziemy urządzenie dedykowane do materiałów, z którymi pragniemy pracować oraz do wykonywania zamierzonych przez nas cięć. Poniżej podpowiadamy – czym są szlifierki kątowe, jak należy je dobrać oraz na jakie cechy zwrócić uwagę w czasie zakupu.

Przeznaczenie i zastosowanie szlifierek kątowych

Szlifierki stosuje się w obróbce różnego typu materiałów – od tych lekkich, po najbardziej wymagające: jak stal szlachetna, kamień, aluminium. By oszlifować ich powierzchnie lub krawędzie, należy odpowiednio używać szlifierki. Zaleca się by szlifowanie odbywało się wzdłuż lub w poprzek materiału. To drugie rozwiązanie – pozwala na uzyskanie atrakcyjnych rezultatów przy wypukłych jak i wklęsłych konturach materiału.

Szczotki wirujące przeznaczone do montażu na szlifierkach kątowych pozwalają na odrdzewienie szlifowanej powierzchni, a także jej oczyszczenie z pozostałości starej farby i innych emalii. Wybierając szczotkę należy upewnić się, do jakiego rodzaju powierzchni jest przeznaczona oraz zwrócić uwagę na jej wykonanie. Najczęściej, składa się z drutu (falistego, zaplatanego lub drutu typu HSS).  

Ponadto, szlifierki kątowe można podzielić w zależności od ich wydajności. Rozróżniamy pod tym względem szlifierki małe i duże. Pierwsze z nich pracują z mocą ok. 1500 W, drugie – 1800 W.

Tarcze w szlifierkach kątowych – rodzaje, przeznaczenie, wybór

W każdej szlifierce kątowej kluczowym elementem konstrukcyjnym jest tarcza. W zależności od tego jaki rodzaj tarczy się w niej znajduje – szlifierkę można wykorzystać do obróbki różnego typu materiałów. Przede wszystkim – do kamienia, betonu, metalu, a także do szlifowania wybranych powierzchni.

Tarcze diamentowe stosowane są przede wszystkim do szlifowania chropowatej powierzchni oraz cięcia konstrukcji betonowych, metalowych i ceramicznych.

Tarcze wykonane z korundu nadają się do szlifowania oraz cięcia metalu i betonu. Są to tarcze często wzmacniane specjalnymi żywicami.

Specyficznymi rodzajami są tarcze łańcuchowe oraz półelastyczne. Pierwsze z nich nadają się do obróbki drewna. Tarcze półelastyczne posiadają dodatki węglika krzemu, co czyni je przydatnymi w szlifowaniu rozmaitych powierzchni.

Tarcze ścienne lub listkowe używane są natomiast w obróbce i cięciu elementów drewnianych i metalowych.

Szlifierki kątowe akumulatorowe – praktyczne i pomocne w codziennej pracy

Szlifierka akumulatorowa to wybór osób, które pracują na świeżym powietrzu, a tym samym – bez łatwego dostępu do źródła zasilania. Wówczas, wykorzystanie szlifierki akumulatorowej jest jedyny praktycznym rozwiązaniem. Ich zaletą jest możliwość swobodnego manipulowania bez ograniczonych ruchów. W ten sposób możemy obrabiać wybrany materiał aż do wyczerpania możliwości akumulatora.

Osobom zainteresowanym szlifierkami kątowymi polecamy przede wszystkim narzędzia zasilane litowo-jonowymi akumulatorami. Jest to rozwiązanie optymalne, wydajne oraz pozwalające na długą i bezpieczną pracę urządzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ