Styl loftowy i industrialny w polskich domach

Zarówno styl loftowy jak i industrialny w ostatnim czasie bardzo zyskują na popularności i coraz częściej je spotykamy w polskich domach. To dwa style, które jednak są często mylone ze sobą, a nawet utożsamiane. Owszem, łączy je wiele podobieństw, ale różnią się istotnymi detalami. Warto przyjrzeć się tym trendom nieco bliżej.

Co łączy styl loftowy i industrialny?

Oba style łączy wspólna historia. Może to właśnie dlatego tak trudno je rozróżnić? Zapoczątkowane zostały w XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ich charakterystyczną cechą było to, iż wykorzystywano pofabryczne budynki i hale do adaptacji na cele mieszkaniowe. Pomieszczenia stanowiły otwartą przestrzeń z wysokimi sufitami i dużymi oknami, a w dekorowaniu ich zachowywano minimalizm i umiar. Style te łączy również paleta stosowanych barw i są to biele, czerń i szarości.

Co dzieli styl industrialny i loftowy?

Wiele je łączy. Czy można zatem rozpoznać, czy dom jest urządzony w stylu loft czy może jednak panuje w nim industrialny klimat? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przytulność. W industrialnym wnętrzu dominuje szarość ścian, a pozostałe kolory są dość mocne i ciemne. Dodatki znacząco nawiązują do przeszłości i dawnych czasów industrializmu. W loftach natomiast znajdziemy więcej ciepłych barw i materiałów. Panujący klimat jest łagodniejszy i mniej surowy, w dużej mierze zawdzięcza się to tekstylnym dodatkom i roślinom.

Industrialne inspiracje

Najważniejsze są duże, otwarte przestrzenie i minimalistyczne w formie meble, a także niemal ascetyczne kolory. Już na pierwszy rzut oka wnętrze ma się kojarzyć z dawnymi fabrykami. Pomimo bardzo surowego klimatu, mieszkania w stylu industrialnym są bardzo popularne i gwarantują komfortowe życie. Uwagę przykuwają ceglane ściany, połączone efektywnie z tynkiem betonem. Można by powiedzieć, że efekt betonu architektonicznego wręcz bije rekordy popularności w ostatnim czasie wśród zwolenników nowoczesnego stylu. Niezbędnym elementem oczywiście są meble, które muszą być ciężkie i solidne, wykonane z materiałów takich jak drewno czy metal. Stawia się na metalowe regały, komody o prostej bryle, taborety i fotele przypominające „robocze”.

Loftowe inspiracje

Styl loftowy rozpoznamy po większej ilości przyjemnych, pastelowych kolorów. Co istotne, aby urządzić mieszkanie loftowe, nie musimy się wprowadzać do lokalu w opuszczonej fabryce ani nie musimy dysponować ogromnymi przestrzeniami. Okazuje się, że nawet niewielkie mieszkania w bloku mogą się przeobrazić w loftowe wnętrza. Są one proste i minimalistyczne, ale wyposażone w ciepłe akcenty. Wykorzystywane materiały to również cegła, beton i drewno, ale pojawiają się kanapy z miękkim obiciem czy też komody z ozdobnymi uchwytami. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dodatków i nie stracić loftowego charakteru.

Domy urządzone zarówno w industrialnym jak i loftowym stylu to nowoczesne, niezwykle designerskie rozwiązania, a materiały do wykończenia ścian można zakupić w sklepie Luxmal. Warto zapoznać się z ich ofertą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ