Mała łazienka w bloku
Zdjęcia: Komfort.pl

Aranżacja łazienki nie jest zadaniem prostym. Sytuacja komplikuje się, kiedy do urządzenia mamy małą łazienkę w bloku, w której liczy się dosłownie każdy centymetr. Czy w takiej sytuacji jesteśmy skazani na rezygnację z wanny, wybór jak najmniejszych sprzętów i wąską paletę kolorystyczną? Zdecydowanie nie! Poznajcie nasze sposoby na stylowe urządzenie małej łazienki w bloku.

​Po pierwsze funkcjonalność

Urządzając małą łazienkę w bloku, najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni z wydzieleniem poszczególnych stref, wybór odpowiedniego wyposażenia oraz zapewnienie miejsca do przechowywania. W łazience o małym metrażu każdy centymetr powierzchni musi zostać maksymalnie wykorzystany, aby wnętrze było maksymalnie funkcjonalne.

Jednak czy urządzając małą łazienkę w bloku, jesteśmy skazani wyłącznie na rozwiązania najbardziej praktyczne? Czy jeśli marzy nam się wanna, musimy z niej zrezygnować na rzecz prysznica? Pamiętajmy, że funkcjonalność w małym wnętrzu jest ważna, jednak najważniejszy jest komfort użytkowania. Dlatego, jeśli zastanawiacie się „płytki czy panele – co lepiej sprawdzi się w łazience?”, a na podłodze w całym mieszkaniu położyliście panele, nie musicie z nich rezygnować w łazience!

aranżacja małej łazienki
Zdjęcia: Komfort.pl

​Odwieczny dylemat: wanna czy prysznic?

Kabina prysznicowa czy wanna? To jedno z najważniejszych pytań, na które należy odpowiedzieć podczas projektowania łazienki, zwłaszcza tej o małym metrażu. Czy wąska łazienka z wanną to praktyczne rozwiązanie? Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje plusy i minusy. Dla rodzin z małymi dziećmi wygodniejsza w użyciu będzie wanna, jednak zabierze ona cenne miejsce w łazience. Z kolei małe łazienki z prysznicem będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości i wygodniejsze w użytkowaniu przez osoby starsze. Praktyczniejszym rozwiązaniem do wąskiej łazienki w bloku wydaje się prysznic, jednak pamiętając o kilku zasadach, także w mniejszych łazienkach udaje się zmieścić wannę. Wszystko zależy od szerokości pomieszczenia oraz od lokalizacji drzwi. Wannę można umieścić w szczytowej, węższej części łazienki lub jeśli drzwi znajdują się na krótszej ścianie – wannę można umieścić na przeciwległej ścianie.

​Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Istnieje kilka sposobów na to, aby wizualnie powiększyć małą łazienkę. Podstawą jest odpowiedni dobór kolorów: w małej i wąskiej łazience najlepiej sprawdzą się jasne kolory oraz błyszczące płytki, które będą odbijać światło, a tym samym powiększą optycznie pomieszczenie. W małej łazience doskonale sprawdzi się gres szkliwiony, a także wszelkie płytki imitujące naturalne materiały, jak np. drewno, które nie tylko wizualnie powiększą pomieszczenie, ale również nadadzą mu przytulnego klimatu.

Czy urządzając małą łazienkę w bloku, musimy zapomnieć o płytkach w ciemniejszych odcieniach? Absolutnie nie! Modne płytki w kolorze czerni, grafitu czy ciemnej zieleni odpowiednio wkomponowane w pomieszczenie, w którym dominować będą jasne barwy, nadadzą wnętrzu charakteru. Oprócz kolorystyki płytek równie ważny jest sposób ich ułożenia. Efekt powiększenia łazienki zyskamy, układając płytki poziomo.

jak urządzić małą łazienkę
Zdjęcia: Komfort.pl

Kolejny sposób na wizualne powiększenie tego wnętrza to odpowiedni wybór armatury, oświetlenia i dodatków. Przykładowo duże poziome lustro oraz umieszczona nad nim lampa rozproszą światło, wizualnie powiększając łazienkę. Efekt optycznego powiększenia przestrzeni uzyskamy, montując w łazience oprócz głównego oświetlenia kilka źródeł bocznego światła. Pamiętajmy również o odpowiednim rozmieszczeniu poszczególnych sprzętów: umywalka, toaleta i pralka ustawione wzdłuż tej samej ściany wygenerują wolną przestrzeń po drugiej stronie pomieszczenia. Upewnijmy się jednak, że przy umywalce pozostawiliśmy odpowiednio dużo miejsca, tak aby korzystanie z niej było swobodne.

Aranżacja małej łazienki w bloku nie należy do najłatwiejszych zadań. Z uwagi na niewielki metraż wnętrze to musi być przede wszystkim maksymalnie funkcjonalne. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich sprzętów i materiałów, a także umiejętnemu rozplanowaniu, pomieszczenie to może być nie tylko praktycznie, ale również stylowo urządzone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ