Futurystyczne domy

Futurystyczne projekty domów po raz pierwszy stały się popularne w latach 50. Społeczeństwo ogarnęło wówczas poczucie nowego początku, które przyniósł koniec wojny. Ludzie coraz chętniej patrzyli w przyszłość i z wielką niecierpliwością czekali na to, co ona przyniesie. Duch ery technologicznej znalazł odzwierciedlenie w futurystycznych nurtach w aranżacji wnętrz. Od tamtej pory mają się one doskonale, choć z każdą dekadą wyglądają nieco inaczej. Na czym futuryzm polega obecnie?

Futurystyczne domy — pierwszy rzut oka

Architektura futurystyczna ma tendencję do łączenia niekonwencjonalnych form w projektach domów. Wykorzystuje długie, często zakrzywione linie. Ma to na celu wywołanie wrażenia elegancji i użyteczności. Technologia również odgrywa znaczącą rolę w futurystycznych projektach. Właściciele domów inspirowanych przyszłością na ogół chcą korzystać z nowoczesnych i awangardowych urządzeń, które podnoszą komfort życia. Funkcjonalność nie gra tu jednak pierwszych skrzypiec — musi współpracować z surowym i eleganckim stylem. Poza tym w domach futurystycznych stosuje się mniej tradycyjne materiały budowlane i rozwiązania, takie jak ścianki szklane, metal, plastik lub skóra.

Kilka gorących trendów

Jakie trendy rządzą obecnie w futurystycznej architekturze i aranżacji wnętrz? Sprawdziliśmy to i chętnie podzielimy się naszymi spostrzeżeniami.

Minimalizm

Nie był on elementem futurystycznego stylu od zawsze. Obecnie jednak projekty z tej kategorii wręcz muszą wpisywać się w zasady minimalizmu. Kształty futurystycznych budynków są z reguły geometryczne lub brutalistyczne. Zarówno zewnętrza, jak i wnętrza często zawierają duże obszary zachowane w jednym kolorze lub podobnych barwach. Ogranicza się kontrasty oraz elementy zdobnicze. W wystroju dominują proste kształty oraz materiały takie jak metal i szkło.

Retro futuryzm

Trend ten nawiązuje do dawnych wyobrażeń przyszłości. Wiele osób inspiruje się retro futuryzmem w procesie projektowania swoich przestrzeni oraz podczas aranżacji wnętrz. Wykorzystanie starych urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory lub radia z minionych dekad, również świetnie wpisuje się w ten nurt.

Łączenie surowców z elementami naturalistycznymi

Roślina pnąca się po metalowym słupku? Ściana pokryta sztucznym mchem? Kwiaty schowane za szklaną powierzchnią? Rozwiązania tego typu świetnie wpisują się w futurystyczny klimat. Pamiętaj — dom inspirowany przyszłością wcale nie musi być zimny i pozbawiony życia.

Okolica ma znaczenie

Widok z okien domu oraz jego bezpośrednia okolica to czynniki, których nie warto pomijać w futurystycznych projektach. W końcu elementy te mają wpływ ogromny na klimat danego miejsca. Jakich lokalizacji powinni więc szukać miłośnicy futurystycznego stylu? Zależy to od osobistych upodobań oraz projektu domu. W trendy futurystyczne oraz science-fiction świetnie wpisują się zarówno zielone okolice, jak i pełne świateł miasta. Poza tym z powodzeniem da się łączyć ze sobą obie te koncepcje. Zielony skrawek terenu w zamieszkanej okolicy, a nawet blisko centrum, może okazać się miejscem idealnym na wzniesienie futurystycznego domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ