Sprzedaż domu krok po kroku – praktyczny poradnik na rok 2020

Procedury, jakie obowiązują przy sprzedaży domu, należą do tych bardziej skomplikowanych. Osoba stająca po raz pierwszy w życiu w obliczu sprzedaży nieruchomości może z trudem odnajdywać się w skomplikowanych przepisach prawa. Od czego zacząć? Jakie dokumenty będą potrzebne? Czy niezbędna będzie wizyta u notariusza? Poniżej krótki przewodnik po sprzedaży mieszkania.

Jak zaplanować sprzedaż domu?

Sprzedaż domu warto zaplanować dokładnie krok po kroku. Realizując krok po kroku punkty planu, zwiększa się szanse na to, że cała transakcja przebiegnie szybko, sprawnie i bez zbędnych komplikacji, a nieruchomość zostanie sprzedana za atrakcyjną kwotę. W pierwszej kolejności trzeba będzie ustalić to, za jaką kwotę dom zostanie wystawiony na sprzedaż.

Ustalanie kwoty sprzedaży – jak wycenić dom?

Zanim jeszcze dojdzie do wyceny nieruchomości, trzeba podjąć inną ważną decyzję, a mianowicie to, czy dom sprzedawać na własną rękę, czy z pomocą pośrednika. Pierwsze rozwiązanie pozwala na oszczędności finansowe, jednak wymaga większego zaangażowania i poświęcenia czasu. Niektórzy wybierają tę opcję, gdyż chcą nad całym procesem sprawować osobistą pieczę. Gdy sprzedaż domu jest prowadzona samodzielnie, to przede wszystkim należy zadbać o jego właściwą wycenę. Oczywiście można samemu ustalić cenę, jaką chce się otrzymać za dom, jednak można wówczas sporo zaniżyć jego wartość lub też ją znacznie przecenić, co utrudni sprawną finalizację transakcji. Warto tej kwestii skorzystać z usług rzeczoznawcy – będzie to trochę kosztować, lecz wówczas ma się pewność, że wycena domu na sprzedaż została dokonana właściwie i z uwzględnieniem wszelkich możliwych aspektów.

Komplet dokumentów – co będzie potrzebne?

Przygotowując dom na sprzedaż, należy oprócz dokonania jego wyceny i sporządzenia ogłoszeń sprzedażowych, zgromadzić także wszelkie niezbędne dokumenty. Warto pamiętać o tym, że transakcję sprzedaży domu może sfinalizować tylko osoba do tego uprawniona. Jest nią najczęściej właściciel nieruchomości. Do sprzedaży domu potrzebny będzie zatem akt własności potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości. Bez takiego dokumentu umowa sprzedaży domu nie będzie mogła być zawarta u notariusza.

Sprzedaż domu – finalizacja transakcji

Gdy znajdzie się chętny do kupna domu, trzeba będzie sporządzić umowę sprzedaży. W niektórych przypadkach warto sporządzić także umowę przedwstępną oraz poprosić o zaliczkę. Takie rozwiązanie zabezpiecza obie strony – zarówno sprzedającego dom, jak i kupującego, który niekiedy potrzebuje nieco czasu, chociażby na to, aby dostać od banku zgodę na zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości. Umowa sprzedaży domu dla swojej ważności, musi być sporządzona u notariusza. Bez tego dokument taki nie ma żadnej mocy wiążącej. Jak widać sprzedaż domu, to nie jest prosta sprawa. Trzeba pamiętać o wielu formalnościach, jednak wcześniejsze przygotowanie całego procesu znacznie ułatwia sprawę, zwłaszcza jeżeli ktoś całym procesem sprzedaży nieruchomości chce się zająć na własną rękę bez udziału pośredników.

Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, aby samemu zająć się sprzedażą domu warto zlecić to profesjonalnemu pośrednikowi z agencji nieruchomości Cosmopolitan. Ofertę biura nieruchomości możesz sprawdzić pod adresem URL.

[Głosów:18    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ