Jakie lampy do salonu?

0
2036

Nowoczesne produkty oświetleniowe dbają nie tylko o atrakcyjne doświetlenie wnętrza mieszkania, ale także w oryginalny sposób je dekorują. W ofercie sklepów specjalizujących się w sprzedaży opraw oświetleniowych dedykowanych reprezentacyjnym wnętrzom mieszkalnym znajdziemy zarówno tradycyjne lampy sufitowe, jak i lampy podłogowe czy stołowe. Które z nich cieszą się największą popularnością, jakie są ich funkcje i główne atuty?

Oświetlenie centralne

Jeszcze do niedawna niemal każdy salon wyposażony był w jedną główną lampę sufitową, która oświetlała całe jego wnętrze. Oczywiście stosowano również dodatkowe punkty świetlne w postaci lamp podłogowych lub stołowych, ale miały one drugorzędne znaczenie. Dostępne dziś oświetlenie centralne jest bardziej różnorodne. Prócz klasycznych żyrandoli i lamp sufitowych z dekoracyjnymi kloszami, w sprzedaży znajdziemy również tzw. spotlighty, czyli niewielkie reflektorki osadzone na wspólnej szynie, a także różnego rodzaju oczka sufitowe pełniące funkcję oświetlenia punktowego czy dekoracyjne plafony, które dobrze komponują się z nowoczesnym wystrojem wielu współczesnych mieszkań. Warto również pamiętać, że oświetlenie centralne jest dziś mniej istotne z uwagi na większą liczbę punktów świetlnych. Dawniej funkcję dodatkowego oświetlenia pełniła jedynie lampa stojąca podłogowa. Dziś coraz częściej w salonach instaluje się oświetlenie dekoracyjne w postaci profili LED, które delikatnie podświetlają wybrane fragmenty przestrzeni.

Oświetlenie dodatkowe

W przypadku przestronnych pomieszczeń mieszkalnych, takich jak salony czy pokoje dzienne, prócz klasycznego oświetlenia sufitowego, często stosuje się również dodatkowe punkty świetlne, które oświetlają wybrane, funkcjonalne fragmenty przestrzeni. Przykładem tego typu oświetlenia są lampy podłogowe ustawiane często przy sofach lub stolikach kawowych, tak by zapewniały większy komfort podczas lektury książki czy chwili relaksu z herbatą lub kawą. Ciekawym uzupełnieniem dla lamp podłogowych mogą być również ich stołowe, zdecydowanie mniejsze wersje. Takie lampki sprawdzą się na komodach czy ustawionych w kącie salonu stolikach. W nowoczesnych salonach często instaluje się również designerskie kinkiety ścienne i dekoracyjne oświetlenie ledowe.

Oświetlenie tradycyjnych salonów zwykle opiera się na połączeniu klasycznej lampy sufitowej z dodatkowymi punktami świetlnymi, którymi mogą być lampy podłogowe, stołowe czy kinkiety ścienne. W nowoczesnych aranżacjach tradycyjne lampy sufitowe często zastępowane są przez plafony, spoty lub oświetlenie punktowe, a całość uzupełniają dekoracyjne profile ledowe podświetlające sufit, podłogę czy meble.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ