Sposób na porządek w garażu

Najlepszym sposobem, aby nie mieć bałaganu w garażu jest nie mieć garażu. Niestety, przestrzenie służące do przechowywania rzeczy mają tendencję do popadania w stan coraz większego nieuporządkowania. Można działać po fakcie i raz na jakiś czas – co roku albo co kilka lat – robić w garażu generalne porządki, jednak jest to rozwiązania nieefektywne i męczące, a przy okazji nie zapobiega tworzeniu się bałaganu. Nie jest też w stanie zapobiec frustracji towarzyszącej wielogodzinnym poszukiwaniom śrubokrętu czy oleju napędowego, który „przecież gdzieś tu musi być”. Co zatem robić, aby szukanie rzeczy w garażu stało się wręcz przyjemne?

Dużo lepszym rozwiązaniem jest stworzenie swojego własnego systemu ułożenia rzeczy w garażu. Tak, by każdy przedmiot miał swoje miejsce – na półce, w pudle, w skrzynce, na wieszaku czy na haku. Przy kolejnych generalnych porządkach można poświęcić nieco więcej czasu na odłożenie wszystkich przedmiotów na miejsce i odpowiednie ich opisanie – tak, by w przyszłości móc z łatwością je odnaleźć i się do nich dostać. Segregowanie, zwłaszcza drobniejszych rzeczy, według kategorii także pomaga.

Pomysł zrobienia planu czy mapy, choć pozornie może wydać się śmieszny, wcale taki nie jest: spisanie, na której półce są śrubki, a na której wiertarki pozwoli w przyszłości uniknąć żmudnego przerzucania wszystkich rzeczy i otwierania pudełek. Również zaopatrzenie półek czy pudeł w etykiety, choć wymaga pewnego nakładu pracy przy porządkowaniu garażu, zwróci się z nawiązką przy jakiejkolwiek próbie znalezienia jakiegoś przedmiotu.

Sam wybór odpowiednich regałów może pomagać bądź przeszkadzać w zachowaniu porządku w garażu. Warto rozważyć zakup specjalistycznych regałów przemysłowych. Są one przystosowane do przechowywania różnorakich obiektów – skrzynek, narzędzi, maszyn i ich części, opon czy zapasowych wycieraczek. Nie wspominając o płynach, olejach, ropach, benzynach i akcesoriach do konserwacji pojazdów, które przecież też trzeba gdzieś przechowywać. Ponadto regały przemysłowe są tak pomyślane, by rzeczy znajdujące się w tylnej części regału były równie łatwo dostępne, jak te leżące z brzegu.

Bardzo istotne jest wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni – również pionowej. Zawieszenie półek przy suficie czy postawienie wysokich regałów pozwoli zmaksymalizować użytkową powierzchnię, na której można układać rzeczy. Niegłupim pomysłem jest półka nad bramą wjazdową – co prawda nie da się z niej nic ściągnąć, gdy w garażu znajduje się samochód, jednak po wyprowadzeniu pojazdu i przystawieniu drabinki staje się ona jak najbardziej funkcjonalnym schowkiem.

Fakt faktem, nawet najlepszy system nic nie zdziała, jeśli użytkownik nie będzie go stosował. A to znaczy, że wszystko w twoich rękach. To ty – za każdym razem, gdy nie chce ci się odłożyć czegoś na miejsce – decydujesz o tym, że w twoim garażu będzie bałagan. Tylko konsekwentne pilnowanie siebie i innych użytkowników garażu, by wszystko zawsze odkładać na miejsce może sprawić, że w garażu będzie prawdziwy porządek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ