róże pnące

Róże pnące są roślinami, które wywołują naprawdę sporo kontrowersji. Mianowicie z różą jest trochę jak z przepiękną kobietą. Sami wiecie, że róże potrafią być piękne i delikatne, ale jednocześnie posiadają kolce. Które czasem potrafią nas mocno ukłuć. Dlatego wiele osób ma o nich negatywne mniemanie. Jednak róże pnące nie są wcale takie złe jak mogłoby się niektórym wydawać. Przeciwnie wyglądają one naprawdę przepięknie. Nie musicie mi jednak wierzyć na słowo. Przeczytajcie o tych różach pnących i sami się przekonacie o tym, że róże pnące są naprawdę świetnym wyborem.

róże pnące

Róże pnące – co powinniśmy wiedzieć?

Róże pnące należy sadzić przy podporach, takich jak pergole, altany, trejaże. Można je także sadzić przy ścianach domów, ogrodzeniach czy przy drzewach o rozłożystych i mocnych  konarach. Wskazane jest przywiązywanie róż czepnych z grupy rambler do podpory. Róże pnące dobrze będą rosnąć na stanowisku południowym. Jeśli sadzimy je przy ścianie, to trzeba zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, co zapobiegnie chorobom grzybowym. Róże pnące warto zabezpieczyć na zimę przed mrozem, przez kopczykowanie i okrywanie. W zabiegach pielęgnacyjnych należy pamiętać też o nawożeniu. Róże czepne należy prowadzić po podporach odpowiednio je formując, najlepiej w formie wachlarza. Dzięki temu będziemy w stanie doprowadzić do tego, że róże pnące urosną naprawdę piękne i będą prezentować twój ogród w sposób, który przyciągnie uwagę wielu osób.

róże pnące

Róże pnące – ich podział

Róże pnące dzielimy na dwie podgrupy, różniące się sposobem kwitnienia i formą wzrostu:

Climbers (pol. klimbery) to róże pnące o sztywnych pędach długości do 8 m, które nie wymagają przywiązywania do podpór. Mają duże kwiaty, a kwitnienie powtarzane jest późnym latem lub wczesną jesienią. Jedną z najstarszych pnących odmian róż typu climber jest odmiana ‘Guinėe’ o czarnopurpurowych kwiatach szlachetnej budowy.

Ramblers (pol. ramblery) to róże pnące o wiotkich pędach, długości do 5 m (w wyjątkowo dobrych warunkach dorastają do 8 m), którą osiągają w ciągu jednego sezonu. Zazwyczaj są odporne na choroby, kwitną zwykle jeden raz w sezonie, na pędach dwuletnich. Ich drobne, najczęściej białe lub różowe  kwiaty (średnicy około 5 cm) zebrane są w gęstych bukietach, które długo pozostają na pędach.

Jak widać róże pnące nie są takie złe. Przeciwnie, to przepiękne roślinki w które warto zainwestować. Upiększa one nasz ogród.

 

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ