Rośliny w naszym domu

Praktycznie w każdym domu znajduje się jakaś roślina. Może to być jeden kwiatek, małe drzewko, a nawet cała kolekcja ciekawych, zielonych ozdób. Popatrzmy, jakie ma zalety i gdzie warto umieścić choćby kilka kwiatków.

Piękne, naturalne otoczenie

Rośliny kojarzą się nam przede wszystkim z parkami i lasami, z naturą oraz bogactwem kolorów, które zachwycają nas praktycznie o każdej prozę roku. Zarówno te znajdujące się wewnątrz domu, jak i te, które go otaczają, mogą stanowić doskonałe tło dla naszych codziennych czynności, które pozwoli nam cieszyć się spokojem i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Co ważne, nie tylko odpoczynek pośród roślin jest przyjemniejszy – również praca pośród nich cieszy bardziej.

Piękne, naturalne otoczenie, które zapewniają rośliny, daje nam wiele korzyści psychicznych. Pomaga w odstresowaniu się, zwłaszcza osobom, które lubią przebywać pośród kwiatów i opiekować się nimi. Bez wątpienia stanowi też urozmaicenie wyglądu każdego pokoju, sprawiając, że staje się on jeszcze ładniejszy i bardziej przytulny.

Rośliny jako niezwykła kolekcja

Wiele osób uwielbia tworzyć kolekcje. Zbiory mogą obejmować praktycznie wszystko, od prostych drobiazgów, aż po wyrafinowane dodatki. Jedną z najciekawszych kolekcji z pewnością mogą stworzyć rośliny, które cechują się urodą i rzadkością. Ich posiadanie to prawdziwy rarytas, który niejedną osobę zachęci nie tylko do ich pielęgnacji, ale również do pokazywania innym na przykład podczas wystaw i spotkań miłośników. To także okazja do nawiązania nowych znajomości i poszerzenia swojej kolekcji.

Jak ją jednak zacząć? Najlepszym pomysłem będzie wygospodarowanie odpowiedniego miejsca w domu, a także zakup pierwszych rzadkich okazów, które wzbogacą dom. Rośliny kolekcjonerskie, które możemy szczególnie polecić na początek swojej przygody, to między innymi skulenty, które są bardzo łatwe w uprawie. Zazwyczaj potrzebują bardzo niewielkiej ilości wody i dużego nasłonecznienia, co czyni je bardzo przyjaznymi nawet dla osób, które nie zawsze mają czas na zaglądanie do swoich zbiorów. Przykładem wśród nich może być agawa potatorum lub agawa kichiokan

Innym przykładem rośliny idealnej dla początkujących będzie filodendron. Jest to bardzo bogata rodzina, która zawiera w sobie wiele ciekawych okazów, a jednocześnie słynie z niewielkich wymagań stanowiskowych i środowiskowych. Potrafi wybaczać błędy i jest prosta w utrzymaniu, a zachwyca swoją urodą i niezwykłością. Wśród kolekcjonerskich okazów na uwagę zasługuje między innymi filodendron cobra (inaczej monstera standleyana), cechujący się wyjątkowymi, przebarwionymi liśćmi, które są wynikiem częściowego albinizmu tej rośliny.

Unikat dla miłośników wyjątkowych roślin

Jeśli kochasz pnącza, które cechują się najpiękniejszymi, mocno powycinanymi liśćmi, niekwestionowaną królową twojego wnętrza zostanie unikatowa monstera deliciosa w wariancie alba variegata. Ta roślina prezentuje się niezwykle i wręcz bajkowo za sprawą swoich fenestracji oraz jasnych przebarwień na liściach. Co więcej, nie jest wymagająca w uprawie, więc nawet osoby średniozaawansowane mogą sobie na nią pozwolić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ