Przepisy dotyczące budynków gospodarczych a ich projekty – co warto wiedzieć?

Planujesz budowę budynku gospodarczego? Zanim zaczniesz przeglądać gotowe projekty budynków gospodarczych, warto, żebyś poznał kwestie prawne związane z tym rodzajem obiektów. Wiele osób myśli, że może sobie na swoim podwórku postawić to, co im się podoba, co niestety nie jest prawdą.

Jaki budynek gospodarczy możesz postawić bez zezwolenia i zgłoszenia?

Z pewnością każdy chciałby wybudować budynek gospodarczy bez formalności. Jednak pozwolić możesz sobie na to, tylko jeżeli chcesz wybudować budynek, który jest związany z produkcją rolną. Większość osób sobie nie może na to niestety pozwolić, jednak jeżeli Ty planujesz skorzystać z takiej możliwości, to budynek gospodarczy nie może przekraczać powierzchni 35 m2, rozpiętość jego konstrukcji nie może być większa niż 4,8 m. Oprócz tego musi to być budynek parterowy. W dodatku konieczne jest budowanie takiego budynku na działce w zabudowie zagrodowej. Jeżeli będzie on postawiony na działce niezabudowanej lub działce innej niż zagrodowej, to wtedy konieczna jest wizyta w urzędzie. Natomiast osoby, które nie prowadzą działalności rolnej, bez formalności mogą postawić tylko wiatę do 50 m2.

Jaki budynek gospodarczy wybudujesz tylko na zgłoszenie?

Mimo wszystko warto wiedzieć jaki budynek gospodarczy można wybudować tylko na zgłoszenie. Postawienie takiego obiektu jest znacznie wygodniejsze i prostsze, niż budynku w przypadku którego występuje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę.

Żeby móc skorzystać z możliwości budowy tylko na zgłoszenie konieczne jest, żeby budynek gospodarczy:

  • Był wolnostojący — nie może się stykać z innymi budynkami.
  • Był parterowy.
  • Powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m2 (powierzchnia liczona jest po obrysie ścian zewnętrznych).
  • Liczba obiektów gospodarczych nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki (mowa tu zarówno o obiektach gospodarczych budowanych na zgłoszenie, jak i pozwolenie).

Oczywiście, żeby taki budynek gospodarczy móc postawić konieczne jest spełnienie wszystkich tych warunków jednocześnie. W pozostałych przypadkach przed rozpoczęciem prac musisz uzyskać pozwolenie na budowę.

Budowa budynków gospodarczych na podstawie pozwolenie na budowę

Jeżeli projekt budynku gospodarczego, który Cię interesuje, nie mieści się w 35 m2, albo nie spełniasz któregokolwiek z poprzednich wymagań, to konieczne będzie zdobycie pozwolenia na budowę. Jednak czy jest się czego bać? W gruncie rzeczy nie. Trzeba pamiętać jedynie, że wiąże się to z większymi kosztami — żeby zdobyć pozwolenie, potrzebujesz gotowego projektu budynku gospodarczego, albo projektu od projektanta. Oprócz tego czeka się więcej formalności do załatwienia. Jednakże warto pamiętać, że budynki gospodarcze budowane o pozwolenie na budowę mają mniejsze ograniczenia. Możesz np. postawić na budynek gospodarczy z częścią mieszkalną. Sprawdź tutaj takie propozycje https://pracownia-projekty.dom.pl/. Jest to świetne rozwiązanie, gdy np. potrzebujesz dodatkowych pomieszczeń, a przestrzeń w domu jest ograniczona. Budowa budynku gospodarczego zwykle wiąże się z mniejszym kosztem, natomiast znajdziesz w sieci wiele projektów, które posiadają część mieszkalną, w tym również aneks kuchenny. W przyszłości możliwa jest zmiana funkcji, jaką pełni taki obiekt.

Mieszkanie w budynku gospodarczym

Gdy pojawiły się kwestie zamieszkania w budynku gospodarczym, to warto wspomnieć o tym, że według prawa nie masz takiej możliwości. Nie ma tu znaczenia, czy jest to budynek o wielkości 35, czy też 500 m2. Jeżeli wybierzesz projekt budynku gospodarczego z częścią mieszkalną, to konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków na etapie starania się o pozwolenie na budowę. Oczywiście zakładając, że chcesz od razu zamieszkać w części mieszkalnej budynku gospodarczego. Jeżeli natomiast taki pomysł pojawi się później i będziesz chciał zamieszkać w budynku gospodarczym z częścią mieszkalną na stałe, to cały czas jest to możliwe. Konieczne jest jedynie przeprowadzenie procedury zmiany sposobu użytkowania. Do czasu przejścia przez tę procedurę pozostaje Ci możliwość aranżacji w budynku gospodarczym z częścią mieszkalna przestrzeni rekreacyjnej.

[Głosów:5    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ