Przegląd ogrodu przed wiosną

Ogrody w całej Polsce powoli szykują się do wiosny – śnieg topnieje, dni wydłużają się, a przez dotychczas pochmurne niebo przebija coraz więcej słońca. Jeśli już cieszysz się na wiosenne kwiaty, to warto, abyś sprawdził dokładnie, w jakim stanie jest Twój ogród po zimie. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak radzić sobie ze zniszczeniami roślin po zimie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poznasz w tym tekście.

Ogród po zimie można porównać do osoby, która właśnie wychodzi na świat po kilkutygodniowej grypie – jest on osłabiony i podatny na różnego rodzaju choroby czy uszkodzenia, nadal więc wymaga specjalnej opieki. Abyś mógł zrealizować swój pomysł na ogród wiosną, Ziemovit przygotował dla Ciebie kilka porad – dzięki nim podczas przeglądu roślin nie przeoczysz żadnego uszkodzenia w ogrodzie.

Obejrzyj krzewy i drzewa owocowe

Bielenie drzew owocowych oraz okrywanie krzewów słomą/agrowłókniną miało zabezpieczyć Twój sad w okresie zimowym. Niestety jeśli nie doglądałeś ogrodu zimą, może okazać się, że wapno z pni zostało spłukane, a do zerwania materiału ochronnego przyczynił się porywisty wiatr. Uszkodzenia drzew i krzewów owocowych mogły zostać również spowodowane przez ciężką, zamarzniętą czapę śniegu. Podczas przeglądu zwróć zatem uwagę na:

  • uszkodzone gałęzie – ułamane i pęknięte utnij pod kątem 45 stopni przy użyciu sekatora lub nożyc z gładkim ostrzem;
  • przemarznięte liście lub owoce – urwij je, aby pomóc roślinie zająć się wzrostem pąków oraz nowych pędów;
  • pęknięcia na korze drzew – to rany, przez które do wnętrza rośliny mogą dostać się pasożyty. Pokryj te miejsca specjalną substancją ochronną.

Jeśli temperatury w ciągu dnia coraz częściej przekraczają 0oC, jest to znak, że należy zdjąć zimowe zabezpieczenia z drzew i krzewów (m.in. rozgarnąć kopce ziemi wokół krzaków róż), aby umożliwić roślinom rozpoczęcie wegetacji. Nie wolno jednak robić tego zbyt szybko, gdyż przymrozki mogą sporadycznie zdarzać się nawet w marcu.

Część roślin w ogrodzie może być osłabiona i podatna na choroby, warto więc już teraz pomyśleć o zakupie środka ochronnego takiego jak SIARKOL® 800 S.C., chroniącego przed niebezpiecznym grzybem, mączniakiem prawdziwym.

Sprawdź zakwaszenie gleby w ogrodzie

Ziemia, która przez długie miesiące była przykryta czapą śnieżną i nie miała dostępu do powietrza, może w znaczącym stopniu zmienić swój odczyn z np. zasadowego (pH 7,0–8,0) na kwaśny (pH 5,0–6,0). Na glebie zakwaszonej szybciej rosną chwasty, dlatego jeśli po pierwszych cieplejszych dniach na Twoim trawniku pojawi się mech, może to być sygnał zmiany odczynu.

Jeśli nie skontrolujesz ziemi przed dokonaniem siewów, może się okazać, że wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, jakich dokonasz na roślinach, będą nieskuteczne. Zakwaszenie gleby najłatwiej jest sprawdzić przy użyciu papierka lakmusowego (koszt kilku złotych w sklepie). Najpierw trzeba jednak przygotować próbki gleby (przynajmniej 10), wykopane z różnych miejsc w ogrodzie i rozdrobnione tak, aby wynik pomiaru był miarodajny. Po kilku minutach od włożenia do próbki papierek zabarwi się na kolor, a ten wskaże, jaki jest orientacyjny odczyn gleby.

Pomyśl o nawożeniu poszczególnych roślin

Ogród na wiosnę musi otrzymać odpowiednie mikro- i makroelementy odżywcze, aby rośliny mogły rozkwitnąć – konieczny jest więc wybór odpowiedniego środka. Na dobry początek przyda się nawóz uniwersalny do wszystkich roślin, który nadaje intensywnie zielony kolor liściom, co pomoże roślinom szybciej przechwytywać promienie słoneczne.

Czasem na przełomie lutego i marca, gdy ziemia na pewno odtajała po zimie, możesz już przeprowadzić pierwsze nawożenia przy użyciu nawozów granulowanych. Zanim to zrobisz, zadbaj o to, aby:

  • gleba była pulchna – ziemia w czasie zimy zamarza i staje się zbita, co utrudnia przepuszczanie powietrza oraz wody do korzeni roślin. Przy pomocy łopatki lub motyki spulchnij glebę, tak aby nawóz mógł wniknąć głębiej;
  • gleba była żyzna – w ziemi uprawnej powinno znajdować się odpowiednio dużo próchnicy, możesz więc podsypać ją torfem ogrodniczym lub przygotowanym w zeszłym roku kompostem.

Część nawozów cechuje się bardzo specjalistycznym zastosowaniem – niektóre pomogą Ci ustrzec się chwastów na trawniku lub chronią przed szkodliwymi owadami, inne zaś wspomogą uprawę wymagających roślin, takich jak borówki czy storczyki. Niezależnie od tego, jaki jest Twój pomysł na ogród na wiosnę, dzięki odpowiednio dobranym nawozom oraz dobrze przeprowadzonemu przeglądowi Twój ogród szybko powróci do zdrowia po zimowym osłabieniu.  

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zamontować moskitierę?
Następny artykułRemont domu – prawdziwe wyzwanie
Redakcja PolskiDom.com.pl

Studiuję projektowanie wnętrz na jednej z najlepszych uczelni w kraju. Mój cel to zostać świetną projektantką wnętrz w stylu skandynawskim, który uwielbiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ