płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa to doskonałe rozwiązanie w budownictwie, szczególnie w miejscach, w których grunt ma słabszą nośność. Dzięki płycie obciążenie rozkłada się równomiernie, co bywa wątpliwe w przypadku tradycyjnych fundamentów. Jest ona jednym z ważniejszych elementów budowy stanowiącą również jego podstawę.

Jak powstaje płyta fundamentowa?

Każdy projekt powinien być początkowo wsparty przez projekt. Tak samo jest w przypadku powstawania płyty fundamentowej. Początkowo przygotowywana jest podbudowa. Po wyznaczeniu obszaru należy wymienić nienadającą się nawierzchnię. Następnie należy wyrównać oraz zagęścić teren i tym samym zapewnić jego stabilizacje. Kolejnym etapem jest rozłożenie elementów brzegowych. Gdy podbudowa jest gotowa należy rozłożyć gotowe elementy brzegowe. Chronią one płytę przed nadmierną ucieczką ciepła do gruntu oraz pełnią funkcje deskowania podczas wypełniania płyty mieszanką betonową.

Dalej następuje wyrównanie kształtek styropianowych. W następnym kroku elementy są ze sobą trwale łączone. Elementy brzegowe spinane są płytkami kolczastymi i grzebieniami, pozwala to na bardzo szybkie połączenie wspomnianych elementów. Praca jest przyjemna i nie należy do najtrudniejszych gdy stosuje się specjalnie do tego przygotowane akcesoria. Następnie uszczelniane są łączenia. W wyznaczone miejsca elementów brzegowych wsuwa się klin niwelujący mostek termiczny. Dodatkowo łączenia te uszczelnia się pianą montażowo-uszczelniającą. Gdy elementy krawędziowe są już rozstawione tworzony jest obrys fundamentu pod budynek. Jeżeli elementy rozstawione są idealnie powinny odwzorowywać one obrys, który wytyczył wcześniej geodeta.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie wymiarów wewnętrznych fundamentu. Ich dokładne ustawienie ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa to na sprawność ułożenia pozostałych elementów. Gdy elementy są już rozstawione, scalone i uszczelnione wyznaczane są punkty instalacji wodno-kanalizacyjnych zgodnie z poprzednio wykonanym projektem. Pod płytą rozkładana jest instalacja. Zanim ułożona będzie pozioma izolacja termiczna płyty ułożone zostają wszystkie elementy kanalizacji oraz przepusty. Etap ten musi być przeprowadzony bezbłędnie. Gdy wszystko się zgadza, ubytki po wykopach zostają wypełnione piaskiem, który jest również odpowiednio zagęszczany. W momencie kiedy podbudowa jest już dokładnie wyrównana i zagęszczona można przejść do montażu poziomej izolacji termicznej płyty fundamentowej. Puste przestrzenie wypełniane są płytami styropianowymi spełniającymi oczywiście poszczególne wymogi (muszą mieć odpowiednią twardość).

Izolacja płyty najczęściej wykonywana jest zazwyczaj ociepleniem o grubości od 20 do 30 cm, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dobry parametr przenikania ciepła w całej konstrukcji. Czas przejść do montowania zbrojenia. Stosowane są do tego siatki zbrojeniowe znacznie ułatwiające prace. Aby zakończyć proces należy już tylko rozłożyć system grzewczy i oczywiście sprawdzić szczelność instalacji. Ostatni krok to zalanie betonem, zagęszczenie oraz wyrównanie powierzchni płyty. Przypusty zostają zabezpieczone, płyta jest zacierana i można przejść do prac wykończeniowych. Informacje zostały zaczerpnięte ze strony https://parati.com.pl/jak-powstaje-plyta-fundamentowa/.

Ile kosztuje płyta fundamentowa?

Na cenę ma wpływ powierzchnia. Płyta o grubości 30 cm to koszt około 25-30 tys. zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ