Ogrzewanie podłogowe a drewniane parkiety

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które zjednuje sobie szerokie grono zwolenników. Świetnie sprawdza się w rozmaitych domowych wnętrzach jako system dodatkowy lub samodzielny.

Nowoczesne produkty grzewcze dają szereg możliwości. Da się choćby wprowadzić ogrzewanie podłogowe pod drewniane parkiety. Taka opcja jest coraz bardziej pożądana. Dlaczego? O tym napiszemy poniżej.

Różne oblicza ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe może przyjmować dwie podstawowe formy. Pierwszą z nich są standardowe systemy wodne ze specjalną pompą, która rozprowadza ciepłą wodę w rurkach pod powierzchnią podłogi.

Innym typem ogrzewania podłogowego są folie i maty grzewcze, które oferuje na przykład sklep Econovli.pl. Tego typu produkty rozkłada się pod powierzchnią podłogi i podłącza do domowej instalacji grzewczej. Nie potrzeba do nich dodatkowego osprzętu ani skomplikowanych akcesoriów, by uzyskać pełen komfort cieplny.

Dlaczego warto stosować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe gwarantuje optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniu. Prowadzi bowiem do powstania korzystnego efektu tak zwanych ciepłych nóg. Oznacza to, że przy podłodze panuje nieco wyższa temperatura niż w wyższych partiach, co wpływa pozytywnie na kondycję zdrowotną i nastrój osób przebywających w danym wnętrzu.

Systemy podłogowe uznaje się za rozwiązania grzewcze szczególnie rekomendowane alergikom, zwłaszcza tym z uczuleniem na kurz. Ogrzewanie powierzchniowe nie prowadzi bowiem do powstania zjawiska konwekcji, czyli do wymuszenia sztucznej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu w domowych pomieszczeniach nie unoszą się roztocza, co zmniejsza dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Zastosowanie podłogowych urządzeń grzewczych to też mniej inwazyjne wykorzystanie przestrzeni. Oba wymienione powyżej typy ogrzewania są bowiem niemal niewidoczne i nie zajmują cennego miejsca, co bywa szczególnie ważne w niewielkich mieszkaniach.

Ogrzewanie podłogowe a wybór podłogi

Tradycyjnie ogrzewanie podłogowe kładzie się pod płytki lub okładziny kamienne, które świetnie przewodzą ciepło. Zwykło się również uważać, że tego typu rozwiązania nie nadają się do stosowania z drewnianymi parkietami. Czy rzeczywiście tak jest?

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego oraz właściwe dopasowanie do nich desek, sprawiają, że w domach z parkietami można cieszyć się wszystkimi zaletami ogrzewania podłogowego, bez obaw o uszkodzenie powierzchni podłogi.

Najlepszym rozwiązaniem są deski dębowe lub jesionowe o wysokiej higroskopijności oraz niskim współczynniku skurczu. Jeśli znajdzie się odpowiedni materiał, podłoga utrzyma optymalne parametry przez długi czas.

Na co jeszcze zwracać uwagę, jeśli chce się położyć ogrzewanie podłogowe pod deski drewniane? Poza rodzajem drewna, higroskopijnością i współczynnikiem skurczu, trzeba jeszcze sprawdzić sugerowany przez producenta sposób montażu poszczególnych elementów podłogi (na klej lub gwoździki). Warto także dokładnie zapoznać się z zasadami gwarancji systemu grzewczego, by mieć pewność, że dane rozwiązanie dopuszcza opcję używania go pod podłogę drewnianą.

Piękna podłoga i przyjemne ciepło w każdym domowym wnętrzu

Przyjemne ciepło w każdym z domowych pomieszczeń, bezpieczeństwo oraz optymalna wygoda stosowania przekonują użytkowników do postawienia na nowoczesne rozwiązania podłogowe. Możliwość używania ich z eleganckimi parkietami drewnianymi jeszcze bardziej zwiększa zainteresowanie właśnie takim sposobem na ogrzewanie wnętrz. Łączy się bowiem komfort, wysoki standard rozwiązań grzewczych z pięknym wyglądem całej przestrzeni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ