Ocieplenia pianą PUR – wady i zalety

Ocieplenia pianką pur to obok wełny mineralnej i styropianu trzecia metoda dociepleń, którą powszechnie stosuje się w budownictwie. W ciągu ostatnich lat znacznie zyskała na popularności. Warto poznać jej najważniejsze wady i zalety.

Ocieplenia pianką pur to metoda termomodernizacji, która polega na nakładaniu na wybrane powierzchnie specjalnej piany poliuretanowej. Istnieją dwa rodzaje wykorzystywanej pianki – otwarto-komórkowa i zamknięto-komórkowa. Po zastygnięciu i związaniu pianka tworzy zwartą i szczelną warstwę ocieplenia. Jakie są jej największe zalety?

Znakomite właściwości izolacyjne

Po natrysku pianka pur zwiększa swoją objętość ciasno wypełniając wszystkie możliwe szczeliny, a izolacja tworzy ciągłą warstwę bez mostków powietrznych. W przypadku ocieplenia pianą PUR otwarto-komórkową współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,035-0,038 W/(m.​K). To bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, które wpływają na obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Tym, co zapewnia jej szczelność jest jednak przede wszystkim duży opór dyfuzyjny pary wodnej, który zapobiega przewiewaniu.

Pianka zamknięto-komórkowa (hydroizolacyjna) tworzy warstwę całkowicie szczelną na wilgoć. Ten rodzaj pianki nie chłonie wody, a przez to chroni warstwę izolacji przed rozwijaniem się pleśni czy grzyba. Ponadto, w przeciwieństwie do wełny mineralnej bądź styropianu, pianka pur nie jest podatna na wpływ czynników zewnętrznych i długo zachowuje doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Szerokie zastosowanie w budownictwie

Choć ocieplanie pianką pur kojarzy się powszechnie z poddaszem, można ją stosować na wiele rodzajów powierzchni. Trzeba tylko wiedzieć, że typ nawierzchni oraz jej umiejscowienie warunkują rodzaj użytej pianki. I tak na przykład do zewnętrznych izolacji oraz miejsc narażonych na wilgoć stosuje się pianę o strukturze zamknięto-komórkowej, a do poddaszy pianę o strukturze otwarto-komórkowej. Ponadto na ściany trzeba zastosować pianę o mniejszej gęstości, a na posadzki twardą pianę o wyższej gęstości. Ocieplenie pianką pur znajduje zastosowanie do izolacji dachu, fundamentów, posadzek i membran dachowych, a także ocieplenia poddasza w domach oraz do izolacji magazynów.

Cena pianki jest wyższa niż styropianu czy wełny mineralnej

Wyższa cena ocieplenia pianką pur w stosunku do styropianu bądź wełny mineralnej wynika z faktu, że do jej nałożenia musimy zatrudnić profesjonalną firmą. Tej metody termoizolacji nie można wykonywać samodzielnie. Nakładanie może odbywać się tylko rękami wyspecjalizowanych fachowców. Ich precyzja kosztuje, co wpływa na ostateczny cennik ocieplenia domu pianką poliuretanową.

Ponadto kosztuje także sama pianka. Im grubsza jest jej warstwa, tym więcej zapłacimy za materiał. A zaleca się, aby grubość warstwy wynosiła przynajmniej 18 cm, jeśli chcemy by spełniała swoją rolę. W ostatecznym rachunku jednak jest to opłacalna inwestycja. Po pierwsze mamy pewność, że pianka jest zaaplikowana prawidłowo, więc spełni swą rolę. Po drugie ma bardzo długą gwarancję zachowania najlepszych właściwości użytkowych. Nie pęka i nie wilgotnieje jak wełna czy styropian. Izolacja piankowa to doskonała metoda termoizolacji, polecana dla osób, które preferują solidne rozwiązania na lata.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPierz i nie martw się zużyciem energii!
Następny artykułOsuszanie mieszkań
Redakcja PolskiDom.com.pl

Studiuję projektowanie wnętrz na jednej z najlepszych uczelni w kraju. Mój cel to zostać świetną projektantką wnętrz w stylu skandynawskim, który uwielbiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ