Łuparka do drewna

Mieszkając w domu ogrzewanym kominkiem, musimy być przygotowani, że w sezonie jesienno – zimowym pojawi się konieczność przygotowania opału. Drewno można porąbać ręcznie – siekierą, ale dużo łatwiej jest to uczynić wykorzystując łuparkę do drewna.

Jak działa łuparka do drewna?

Łuparki do drewna są znane od dawna, były stosowane w dużych fabrykach i przedsiębiorstwach do przygotowania drewna opałowego jako materiału grzewczego. Dzięki nim bez większego wysiłku można przygotować dużą ilość drewna opałowego i w krótkim czasie. Jeśli potrzebujesz w szybkim czasie przygotować dużą ilość drewna opałowego, to łuparka do drewna będzie najlepszym rozwiązaniem.

Łuparka jest przeznaczona do pozyskiwania drewna opałowego w dużych i małych ilościach. Oprócz łupania kłód wykonywać nią można również przycinanie. Łuparka do drewna wykonuje pracę szybko i wydajnie, a także jest o wiele bezpieczniejsza niż konwencjonalna siekiera. To dość praktyczne, skuteczne i wygodne urządzenie. Aby przygotować drewno opałowe na 5-7 dni, trzeba pracować siekierą przez kilkanaście godzin, łuparka zrobi to w 3 godziny, a wszystko, co musimy zrobić, to ułożyć w niej kłody. Łuparki do drewna są używane w przemyśle, ale też w prywatnych domach do przygotowania drewna opałowego. Bardziej zaawansowane modele są bardzo często stosowane w zakładach obróbki drewna itp.

Łuparki mechaniczne są dość proste i łatwe w obsłudze, przeznaczone są głównie do łupania drewna krótkiego ok. 50 cm. Najważniejszym elementej tej łuparki jest silnik. Może być zarówno benzynowy, jak i elektryczny. Do celów domowych najlepiej używać elektrycznego. Zasada jego działania jest następująca:

  • Łuparkę stawiamy na twardej powierzchni.
  • Rękojeść stopera zostaje podniesiona, a stoper przesunięty naprzeciw ostrza tasaka.
  • Kłodę umieszcza się między tasakiem a ogranicznikiem.
  • Naciskamy pedał i kłoda drewna pęka.

Ta jednostka składa się z ramy, na której zamocowany jest specjalny silnik. Skrzynia biegów napędza wał, na niej zamocowany jest stożek roboczy. Hydrauliczna łuparka do drewna, bez problemu radzi sobie z każdym rodzajem drewna. Można nią łupać zarówno o suche, jak i wilgotne drewno. Łuparki te przeznaczone są do łupania dużej ilości drewna opałowego o dowolnej grubości. Wykonują pracę szybko i sprawnie. Są wykorzystywane do celów przemysłowych, a także dość często w gospodarstwach domowych. Opierają się na siłowniku hydraulicznym, który podczas pracy popycha kłodę lub noże, w zależności od modelu. Wykorzystywana jest tu energia sprężonej cieczy, która pomaga rozłupać drewno.

Łuparki do drewna dzielą się na domowe i przemysłowe. Te domowe działają zgodnie ze standardowym schematem, nie są przeznaczone do łupania dużych kłód, podczas ich używania wymagane jest przerywanie pracy. Bardzo często stosowane w gospodarstwach domowych, do przygotowania drewna opałowego do kominków, pieców itp. Przemysłowe łuparki do drewna są bardzo wydajne, zdolne do przenoszenia ogromnych ilości i służą do łupania dużych ilości drewna opałowego. Pozwalają nie tylko na cięcie kłody, ale także jej podawanie, przycinanie itp. Są zaprojektowane na długi czas ciągłej pracy. Oczywiście cena są one droższe. Przemysłowe mają dość wysoką cenę, a domowe można kupić w dość przystępnych cenach.

Zgodnie z metodą układania kłód łuparki do drewna dzielą się również na kilka typów:

  • Łuparka pozioma. Kłody układane są poziomo, w specjalnej rynnie, a kłoda tnie się poziomo. Jest to najczęstszy typ, jest dość wygodny i praktyczny. Schemat jest następujący: albo kłoda porusza się w kierunku noża, albo odwrotnie.
  • Pionowy. Mechanizm jest taki sam jak w poprzedniej wersji, tylko kłoda układana jest pionowo. Nóż porusza się z góry i naciska na kłodę. Jest to kompaktowa konstrukcja, zajmuje znacznie mniej miejsca niż pozioma, stosowana głównie w przemyśle.

Kto korzysta z łuparki do drewna i może liczyć na oszczędność sił i czasu?

Łuparki do drewna znacząco oszczędzają czas i wysiłek, a także koszty łupania drewna. Hydrauliczna łuparka do drewna jest mocna i niezawodna, w krótkim czasie radzi sobie z dużą ilością kłód. Kolejną zaletą jest dość duża liczba różnych modeli. Możesz wybrać łuparkę dopasowaną do twoich potrzeb. Łuparki do drewna są bardzo wygodne i łatwe w obsłudze. Nie wymagają specjalnych umiejętności i wiedzy. Może być stosowana zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Prawie wszystkie modele przy odpowiedniej pielęgnacji będą nam dłużyć przez wiele lat.

Łuparka do drewna domowego jest dość łatwa w użyciu, szczególnie w przypadku małych konstrukcji mobilnych, które są przydatne w domkach letniskowych i domach prywatnych. Aby rozłupać kłodę, musisz umieścić rozłupki w podajniku. Tłok hydrauliczny dociska kłodę do noża, dzięki czemu nóż rozłupuje kłodę na drewno opałowe. W takim przypadku drewno opałowe pozostaje na specjalnej tacy, należy je jedynie stamtąd zebrać. W przypadku nieprzewidzianej sytuacji, na urządzeniu znajduje się przycisk awaryjny, którym można łatwo zatrzymać łuparkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ