W większości polskich domów na ścianach oprócz obrazów i różnych innych ozdób można spotkać zegar ścienny. Dla wielu jest to element obowiązkowy, który pełni funkcję zarówno użyteczną, czyli pozwala na zorientowanie się w czasie, jak i ozdobną będąc ciekawym elementem wystroju. W tym artykule skupimy się nieco bardziej na tym drugim aspekcie i przedstawimy duże zegary ścienne w wersji dekoracyjnej.

Jak wybrać zegar na ścianę?

Kupując zegar na ścianę, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Ten zależy już w dużej mierze od indywidualnych preferencji właściciela i warunków, jakie oferuje nam pomieszczenie. Jeżeli mamy do czynienia z małym pokoikiem, lepiej zdecydować się na bardziej miniaturowe wersje. Z kolei na dużych przestrzeniach dobrze sprawdzi się duży zegar ścienny, który przykryje wielką ścianę i nie będzie osamotnioną wyspą na białym ocenie. Duże zegary ścienne wybierane są także przez osoby, które zwykły popadać w megalomanie, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Duże zegary ścienne to inspiracja rodem z końca XIX wieku, kiedy to na w pałacykach i rezydencjach królowały potężne tarcze i masywne wykończenia. Obecnie projektanci chcąc nawiązać do tego okresu, wybierają duże zegary ścienne. Są one nieco bardziej designerskie i posiadają dużo sprawniejsze mechanizmy w głównej mierze oparte o elektronikę. Takich urządzeń nie trzeba również nakręcać, ponieważ mogą być zasilane bateryjnie. Istnieją jednak zegary przeznaczone dla tzw. oldschoolowców, które działają jeszcze na starych zasadach.

Big Ben w Twoim domu

Skoro wspomnieliśmy o nowoczesności, warto również zwrócić uwagę na ofertę dużych zegarów ściennych w nieco bardziej współczesny wydaniu. Szczególnie w nowym budownictwie projektanci stawiają na bardzo nowoczesne formy, które czasami są tylko imitacją dużych zegarów ściennych. Bardzo popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem jest montowanie instalacji, które poniekąd nie są ze sobą połączone. Wskazówki przymocowane do specjalnego mechanizmu to zupełnie odrębna cześć niż płytki i cyfry odmierzające przedziały czasowe. To bardzo efektowne rozwiązanie, które może zajmować naprawdę duża przestrzeń. Z takich pomysłów korzysta się np. w budynkach użyteczności publicznej takich jak banki, czy gmachy budynków firmowych. Innym typem dużych zegarów ściennych są imitacje urządzeń, który oglądamy na wieżach ratuszowych. Kto z nas nie chciałby mieć pomniejszonej repliki zegara z Big Bena? Oferty producentów obfitują w różnego rodzaju innowacyjne modele, dlatego wybór pozostaje bardzo duży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ