Kotwy do betonu

Budownictwo od strony praktycznej stanowi spore wyzwanie dla specjalistów. Przede wszystkim dlatego, że wszystkie działania z nim związane muszą odbywać się w oparciu o pewną wiedzę, zasady oraz standardy. Jeśli takowych zabraknie, skuteczność wykonywanych prac stanie pod znakiem zapytania – w całkiem naturalny sposób. Kotwy do betonu są przykładem jednego z powszechniej wykorzystywanych akcesoriów, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie seryjnych mocowań w betonie i nie tylko. Ich niska cena, walory techniczne oraz łatwość użytkowania sprawiają, że ekipy wykonawców sięgają po ten typ zamocowań chętnie.

Uniwersalność, która jest warta pochwały

Przyglądając się specyfikacji kotew łatwo dojść do wniosku, że mogą one zafunkcjonować z powodzeniem na większości placów budowy. Na pewno tam, gdzie jednym z kluczowych materiałów jest chociażby beton niezarysowany. W większości przypadków kotwa do betonu może być użyta w powierzchni zbrojonej, a także niezbrojonej. Producenci przewidują użycie betonu klasy C20/25, jaki można uznać za w miarę powszechny standard. W praktyce kotwy zdadzą egzamin również w kontekście zwartego kamienia naturalnego, choć niekoniecznie będzie on objęty aprobatą techniczną wytwórcy.

Specjalna konstrukcja sprawia, że mocowanie bardzo pewnie osadza się w materiale, zapobiegając ruchom w wywierconym otworze. Średnica trzpieni gwintowanych odpowiada średnicy samych kotew, co automatycznie wiąże się z lepszą wytrzymałością aniżeli wykazują kotwy tulejowe tej samej wielkości. Jeśli dodamy do tego szybki montaż, trudno znaleźć lepszy sposób na wykonywanie mocowań w powierzchniach betonowych lub kamiennych. Kotwa bazuje na systemie mocowania przelotowego, jaki stanowi dziś normę w przypadku większości producentów.

Kotwy do betonu – dlaczego są tak solidne?

Niektórzy sądzą, że kotwa po prostu zagłębia się w powierzchni roboczej na podobnej zasadzie jak gwoździe czy wkręty. To tylko część prawdy. Z uwagi na fakt, że mocowanie tego rodzaju musi być wyjątkowo solidne i odporne na zewnętrzne czynniki zastosowano specjalną technologię, jaka znacząco podwyższa efektywność kotwy. Na pierścieniu znajdują się wypustki, jakie unieruchamiają element w betonie czy kamieniu. Kiedy klips jest rozpierany, występuje powrotny ruch trzpienia o stożkowym kształcie. Wszystko to gwarantuje trwałe położenie kotwy do betonu w punkcie, do którego dotarła.

Oczywiście jak w każdym przypadku, tak i tu liczy się odpowiednie źródło akcesoriów. Sklepów czy hurtowni działających na rynku jest wiele. Wyróżniają się również te internetowe, na przykład e-Armet.pl. Aktualnie to jeden z największych dostawców kotew w naszym kraju. – To jasne, że kotwa do betonu jest bardzo pożądanym elementem mocującym. My prezentujemy wyroby firmy Arvex, naszym zdaniem najlepsze na rynku – wyjaśnia pan Przemysław, ekspert do spraw produktów. – Realizujemy bardzo duże zamówienia na rzecz wykonawców z branży budowlanej, ale też dla klientów indywidualnych – dodaje. Standardowo kotwy wykonywane są ze stali węglowej ocynkowanej, a także nierdzewnej (A2) oraz kwasoodpornej (A4).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ