Koszty instalacji fotowoltaicznej we Wrocławiu są dla Ciebie za wysokie? Wykorzystaj te wskazówki

Choć w ostatnich latach ceny paneli fotowoltaicznych wyraźnie spadły, to jednak nadal zakup kompletnej instalacji z montażem stanowi spore obciążenie dla budżetu domowego. Z drugiej jednak strony mówimy tutaj o inwestycji, która w skali roku może przynieść nawet kilka tysięcy złotych oszczędności, a to kusi. Na szczęście są sprawdzone sposoby na to, aby nieco obniżyć koszty wykonania instalacji fotowoltaicznej we Wrocławiu czy w dowolnym innym mieście. Najlepsze z nich zdradzamy w naszym artykule.

Precyzyjny dobór instalacji OZE

Częstym błędem popełnianym zarówno przez samych inwestorów, jak i nieprofesjonalne firmy oferujące montaż paneli fotowoltaicznych, jest znaczne przewymiarowanie instalacji. Można łatwo ulec myśleniu, że „dodatkowa moc może się kiedyś przydać”, co jednak praktycznie nigdy nie ma miejsca.

Za duża instalacja fotowoltaiczna to niepotrzebny dodatkowy wydatek. Taki system będzie nie tylko drogi w momencie zakupu, ale również mało opłacalny z puntu widzenia czasu zwrotu z inwestycji. Dlatego dużo rozsądniej jest dobrać taką instalację, która dziś w pełni pokrywa zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego, ewentualnie stosując inwerter dający możliwość rozbudowania systemu w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba.

Radzimy natomiast uważać na to, aby nie wpaść w pułapkę przesadnych oszczędności. Przy ograniczonym budżecie może pojawić się pokusa zaniżenia mocy instalacji fotowoltaicznej. Problem w tym, że po kilku czy kilkunastu miesiącach inwestor zapomni już, ile zapłacił za system, ale jednocześnie będzie frustrować się otrzymywaniem wciąż dość wysokich rachunków za energię pobraną z sieci.

Nie bój się komponentów mniej znanych producentów

Ogromna popularność instalacji fotowoltaicznych spowodowała, że na rynku pojawiło się wielu producentów oferujących moduły PV i falowniki dobrej jakości. Przy ograniczonym budżecie dobrze będzie skupić się na produktach tych firm, które nie są jeszcze tak renomowane, natomiast oferują dobry stosunek ceny do wydajności oraz trwałości.

Bardzo dobre panele i inwertery wcale nie muszą być modelami z najwyższej półki – szczególnie w domowych zastosowaniach. Kierujmy się tutaj zdrowym rozsądkiem oraz podpowiedziami firmy odpowiedzialnej za montaż instalacji. Eksperci z pewnością zasugerują klientowi wybór nieco tańszych, natomiast rekomendowanych przez nich komponentów, które są objęte wieloletnią gwarancją – nie ma się więc tutaj czego obawiać.

O tym, że nie zawsze warto inwestować w najdroższe panele fotowoltaiczne przeczytasz w bardzo ciekawym artykule na stronie https://sunforyou.pl/panel-fotowoltaiczny-ceny-wroclaw-czy-warto-inwestowac-w-najdrozsze-panele-na-rynku/.

Pamiętaj, aby nigdy nie oszczędzać na montażu

Każdy z opisanych wyżej sposobów jest dobry do obniżenia ceny paneli fotowoltaicznych i innych elementów systemu. Na pewno jednak nie można tak powiedzieć o próbie samodzielnego przeprowadzenia montażu instalacji lub powierzenia tego niefachowemu wykonawcy.

Wciąż jednak zdarza się, że w poszukiwaniu oszczędności inwestorzy najpierw kupują gotowy zestaw fotowoltaiczny np. na jednym z chińskich portali ogłoszeniowych, a następnie kombinują, jak go zamontować. Jeśli przekracza to ich kwalifikacje, to decydują się na zatrudnienie np. ekipy alpinistycznej oraz elektryka, który „zepnie” cały system.

Jest to zły pomysł i to pod kilkoma względami:

  • rezygnujemy z gwarancji na montaż, a często także na elementy instalacji,
  • ryzykujemy, że system fotowoltaiczny zostanie źle zamontowany, co zagraża bezpieczeństwu ludzi, domu oraz instalacji elektrycznej,
  • sam montaż przeprowadzany przez kogoś, kto nie ma w tym doświadczenia, może być śmiertelnie niebezpieczny (ryzyko upadku z wysokości czy porażenia prądem).

Dlatego montaż fotowoltaiki zawsze należy powierzyć specjalistycznej firmie, która dobierze poszczególne elementy instalacji w taki sposób, aby zmieścić się w budżecie klienta. We Wrocławiu i regionie szczególnie dobrą opinią cieszy się firma Sun For You, z której ofertą możesz się zapoznać na stronie internetowej https://www.sunforyou.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ