Klucz dynamometryczny

Klucze dynamometryczne to narzędzie niezbędne w sytuacji, w której śruba musi być dokręcona z konkretną siłą (w fachowej terminologii mówimy o momencie dokręcenia). Dowiedz się, na jakich zasadach działają klucze dynamometryczne, gdzie znajdują swoje zastosowanie i jak obchodzić się z tymi delikatnymi narzędziami.

Zastosowanie kluczy dynamometrycznych

Klucze dynamometryczne służą do uzyskania konkretnego momentu obrotowego, dzięki któremu możemy skręcać połączenia gwintowe z odpowiednią siłą, która jest wskazana przez producenta danego elementu i dostosowane do wytrzymałości danego materiału, a także wytrzymałości śruby i nakrętki. Klucz dynamometryczny pozwoli Ci uniknąć przeciągnięcia śruby lub zbyt słabego dokręcenia, co gwarantuje bezpieczeństwo montażu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Klucze dynamometryczne przydają się w szczególnie przy połączeniach aluminiowych, aluminiowo-stalowych czy wykonanych z lekkich materiałów, takich jak np. włókno węglowe czy tworzywa sztuczne. Klucze dynamometryczne wykorzystuje się przy dokręcaniu m.in.:

 • świec zapłonowych,
 • elementów głowicy silnika,
 • kół pojazdów mechanicznych,
 • elementów osprzętu rowerowego.

Jak działają klucze dynamometryczne i jak ich używać?

Najpopularniejsze klucze dynamometryczne zawierają mechaniczny naciąg zapadki dynamometrycznej. Kiedy osiągnie ona wskazany moment dokręcenia, przeskakuje o jeden ząbek, czemu towarzyszy charakterystyczny dźwięk kliknięcia, będący sygnałem osiągnięcia żądanej siły. Żądany moment obrotowy należy ustawić poprzez obrót rękojeści i zablokowanie jej na wybranej wartości. Moment dokręcenia wyraża się w niutonometrach (Nm). O poprawnym ustawieniu momentu obrotowego mówimy wtedy, gdy podziałka na pokrętle pokrywa się z pionową linią na ramieniu klucza.

Jak zadbać o klucz dynamometryczny?

Klucze dynamometryczne są narzędziami delikatnymi i wrażliwymi, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie i przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą dłużej zachować jego jakość i kalibrowanie. Na pewno warto postawić na narzędzia sprawdzonych producentów, np. klucze dynamometryczne Yato, które charakteryzują się wysoką jakością i dobrymi parametrami. Każdy klucz co najmniej raz do roku musi być kalibrowany w serwisie z narzędziami.

 • Nigdy nie używaj rozkalibrowanego klucza.
 • Nigdy nie odkręcaj śrub kluczem dynamometrycznym.
 • Po usłyszeniu sygnału natychmiast zwolnij nacisk.
 • Przed rozpoczęciem dokręcania upewnij się, że klucz został zablokowany po tym, jak ustawiłeś żądaną wartość momentu dokręcenia.
 • Nie używaj żadnych przedłużek ani rur w czasie dokręcania śrub kluczem dynamometrycznym.
 • W czasie dokręcania trzymaj rękojeść pośrodku.
 • Czyszcząc klucz dynamometryczny, nie używaj rozpuszczalników ani benzyny.

Bardzo ważne jest też przechowywania klucza dynamometrycznego. Po skończonej pracy zawsze ustawiaj go na najniższą możliwość wartość momentu dokręcenia (najlepiej na 0). Klucz przechowuj zawsze w załączonej walizeczce, która redukuje wstrząsy.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ