Jak efektywnie wykorzystywać balkon przez cały rok

Warunki pogodowe często nie pozwalają nam cieszyć się korzystaniem z balkonu tak samo przez cały. W końcu czym innym będzie picie porannej kawy, ogrzewając się w promieniach letniego słońca, a czym innym picie jej przy ujemnych temperaturach lub podczas deszczu. Przez to szczególnie w Polsce przestrzeń balkonowa wykorzystywana jest głównie przez kilka najcieplejszych miesięcy. Co więc począć kiedy chcemy cieszyć się nią przez cały rok niezależnie od warunków pogodowych? Ciekawy i stosunkowo prostym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, jest zabudowa balkonu.

Zabudowa balkonów- ramowa czy bezramowa?

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu zabudowy balkonu jest wybór jej typu. Coraz większą popularnością cieszy się wariant bezramowy. Podstawową cechą odróżniającą je od ich ramowych odpowiedników jest brak pionowych elementów podtrzymujących strukturę zabudowy. Dzięki temu z zewnątrz wygląda ona jak jednorodna duża tafla szkła, od wewnątrz nic nie zaburza widoku. W przypadku zbyt małej stabilności balustrady balkonu cała konstrukcja podtrzymująca montowana jest na podłodze i sięga sufitu.

Zabudowa balkonu- zalety i wady

Niezależnie od typu zastosowanej zabudowy stanowi ona świetną ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki redukcji działania przede wszystkim wiatru, a także utraty ciepła przez zastosowanie przemyślanego systemu izolacyjnego, zastosowanie szklanej zabudowy skutkuje średnim wzrostem temperatur na balkonie względem warunków na zewnątrz o około 10 stopni, pod warunkiem wpuszczania części ciepła z wnętrza mieszkania poprzez systematyczne otwieranie drzwi balkonowych. Szklana zabudowa posiada także charakter dźwiękoszczelny. Różnica jest od razu odczuwalna gdyż hałas redukowany jest o 15-17 decybelów, co będzie nieocenione w przypadku, gdy mieszkanie znajduje się na dużym blokowisku lub kiedy mieszkamy w niedalekiej odległości od stadionów, klubów i innych miejsc, z których dźwięki się wydobywające mogą znacznie zakłócać nasz odpoczynek.

Sama szklana zabudowa w nowoczesnym stylu, w którym aranżacje znajdziemy min. na stronie https://szklanorama.pl/ niwelują większość wad, które posiadały jej starsze odpowiedniki. Jednak należy pamiętać, że zabrudzenia na szkle są bardzo dobrze widoczne i koniecznością staje się dość częste czyszczenie szyb z obu stron. Aby uniknąć powstawania nieestetycznych smug niezbędne może okazać się zakup specjalistycznego sprzętu np. myjki do okien. Jednak największym minusem, przez który wiele osób rezygnuje ostatecznie z zabudowy balkonu pozostaje cały czas wymóg wystąpienia o pozwolenie na zabudowę wraz niedogodnościami procedury biurokratycznej, którą muszą przejść. Ta jednak z roku na rok jest coraz łatwiejsza do uzyskania, a coraz więcej spółdzielni pozwala na zabudowę balkonów bez wymogu składania wniosku o udzielenie pozwolenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ