nawóz na trawnik

Jednym z często zadawanych przez domorosłych ogrodników pytań jest, jaki nawóz na trawnik powinniśmy wykorzystać? Śpieszymy z pomocą i w tym artykule powiemy wam o tym, na co powinniście się zdecydować.  Odpowiemy na pytanie, jaki nawóz na trawnik w naszym ogródku, będzie dobrym wyborem i pomożemy wam w ewentualnym wyborze.

Jak prawidłowo nawozić trawnik

Nawozy mineralne powinny być rozsypane równomiernie na powierzchni murawy, najlepiej za pomocą siewnika. Można też podzielić przewidzianą ilość preparatu na dwie porcje i rozsiać go, idąc najpierw w poprzek, a następnie wzdłuż trawnika. Po nawożeniu darń trzeba podlać. Sekretem sukcesu jest oczywiście, równe rozłożenie nawozu na każdym fragmencie trawnika. Po to aby uzyskać idealny efekt dobrze rosnącego trawnika co wbrew pozorom wcale nie jest takie proste jak się wam wydaje. Pamiętajcie o tym.

nawóz na trawnik

Jaki nawóz wybrać

Aby zrozumieć to który nawóz powinniśmy wybrać, pierwsza rzecz  na jaką powinniśmy zwrócić uwagę na to jak dokładnie dzielimy wszystkie typy nawozów.:

Nawozy długodziałające – działają przez okres 90 lub 120 dni, powoli uwalniając składniki odżywcze do gleby, dzięki czemu rośliny wchłaniają bardzo dużą ich ilość. Korzystanie z tego rodzaju nawozów do trawników minimalizuje ryzyko przenawożenia roślin. Są one zwykle wykorzystywane w okresie wzrostu roślin, to jest na wiosnę.

Nawozy granulowane – uwalniają składniki odżywcze przez 30 dni od rozsypania na trawniku, dzięki czemu nadaje się do stosowania przez cały okres wegetacji rośliny. Innymi słowy są to tak zwane nawozy uniwersalne. Niezależnie od tego kiedy z nich skorzystacie, zawsze się sprawdzą.

Nawozy płynne – działają najkrócej spośród wszystkich nawozów do trawników, a zatem należy stosować je co kilka lub kilkanaście dni. Przy ich używaniu warto pamiętać o dokładnym odmierzaniu ilości nawozu, tak aby zmniejszyć ryzyko przenawożenia rośliny, co może skutkować powstawaniem przebarwień lub pustych miejsc na trawie. Skoro wymagają one tak dużo pracy, to dlaczego w ogóle powinniśmy się na nie decydować? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Nawozy płynne są najbardziej wydajne ze wszystkich tutaj wymienionych. Wymagają najwięcej pracy, ale naprawdę się zwracają.

Jak widać, wybór odpowiedniego nawozu nie jest prostą sprawą. Przeciwnie, musimy dokładnie wiedzieć, czego tak właściwie potrzebujemy. Odpowiedź na pytanie jaki nawóz na trawnik powinniśmy wybrać, nie jest jednoznaczna.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ