Jaki materac do łóżka wybrać? - co warto na ten temat wiedzieć

Łóżko jest niezwykle ważne w sypialni. Można by się pokusić o stwierdzenie, że nawet i w życiu człowieka. To na nim odpoczywa, spędza większość czasu. Ale do zapewnia  komfortowego snu niezbędny jest odpowiedni materac.

Jaki materac?

Po zakupie stelaża łóżka najczęściej pojawi się pytanie: jaki materac będzie do niego najlepszy?. Poniżej znajduje się lista, na co należy zwrócić uwagę:

  • Ważne, by producent zamieścił przy materacu informację na temat jego dokładnego składu, materiałów z których został wykonany, a także opis technologii produkcji. Istotne jest też czy materac spełnia normy bezpieczeństwa, nie jest szkodliwy dla zdrowia oraz czy posiada odpowiednie atesty.
  • Dopasowanie materaca do stelaża – to ważny aspekt, ponieważ często nie zwraca się uwagi na jakim stelażu będzie leżeć materac. Najczęstszy błąd – kupnie materaca piankowego na sztywny stelaż. Efekt jest taki, że materac się wypacza i staje się niewygodny.
  • Koniecznie trzeba spojrzeć na jak długo jest oferowana. Należy brać pod uwagę – nie dłuższą niż 7-10 lat, ponieważ co tyle należy wymieniać materac. Ważne jest co gwarancja obejmuje, by dotyczyła całości a nie tylko wybranych elementów materaca.
  • Materiał oraz twardość. Ta druga nie zależy tylko od sprężyn czy pianki, a co ważniejsze niezgodne z prawdą jest stwierdzenie, że im twardszy materac tym lepszy. Wszystko zależne jest od wagi śpiącej na nim osoby, pozycji w jakiej się śpi i stanu kręgosłupa. Materac trzeba przetestować w praktyce, na co pozwalają różnice w technologii i różne strefy twardości.
  • Pokrowiec, który jest zdejmowany w większości modeli. Jest to ważna kwestia, ponieważ łatwiej go utrzymać w czystości, gdy można go zdjąć i wyprać. Istnieją też takie, które są wyposażone w specjalne włókna klimatyzujące, zapewniające wentylację oraz podnoszące komfort snu.

Rodzaje materacy do łóżek

Najpopularniejsze są:

  1. Materace bonelowe, które należą do jednych z tańszych. Niestety nie odwzorowują anatomicznej budowy człowieka w trakcie snu, jak np. lateksowe.
  2. Materace kieszonkowe. Mają wkład ze sprężyn kieszeniowych przylegających do siebie. Są one umieszczone w kieszonkach albo woreczkach. Idealny dla osób preferujących twardsze podłoże. Mimo to jest elastyczny i dopasowany do kształtu śpiącego.
  3. Materace kokosowe posiadają dobrą cyrkulację powietrza. Stosowana w nich płyta z włókna kokosowego powoduje, że należą one do najtwardszych.
  4. Materace lateksowe, najpopularniejsze, elastyczne, trwałe, nie odkształcają się, zapewniają komfort spania. Posiadają właściwości antygrzybicze oraz antybakteryjnie, przez co są zaleca dla alergików. Dzięki specjalnej, dobrze rozbudowanej sieci mikroporów w lateksie cyrkulacja powietrza jest ułatwiona, a osoba na nim śpiąca – nie poci się podczas snu. Są ciche, nie wydają żadnych odgłosów, gdy następuje zmiany pozycji snu.
  5. Materace piankowe termoelastyczne są stworzone z najlepszej jakości pianek. Dopasowują się do kształtu ciała śpiącego. Co najważniejsze są trwałe, i tak jak lateksowe, posiadają bardzo dobrą cyrkulację powietrza.

To na jaki materac zdecyduje się klient – zależy od jego indywidualnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że dobry materac jest wart każdej ceny. A jeżeli szukasz czegoś dla siebie, szeroki wybór znajdziesz na https://meblujdom.pl/52-materace

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ