Jaką pompę ciepła wybrać do ogrzewania domu

Ogrzewanie domu pompą ciepła to doskonały sposób na obniżenie rachunków, zadbanie o środowisko i zapewnienie sobie komfortu termicznego. Sprawdź, ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła oraz które rozwiązanie z tej kategorii będzie najlepiej odpowiadało twoim potrzebom!

Pompa ciepła – ogrzewanie domu ekologicznie i tanio

Pompa ciepła do ogrzewania domu to urządzenie, które za pomocą specjalnego wymiennika czerpie ciepło z otoczenia i podgrzewa wodę lub powietrze, które mogą zostać wykorzystane do ogrzania budynku. Niektóre pompy ciepła są w stanie również podgrzewać wodę użytkową lub działać dwukierunkowo, zapewniając ogrzewanie w zimie i chłodzenie w lecie.

Z czego składa się pompa ciepła do ogrzewania domu?

Każda instalacja z pompą ciepła składa się z trzech podstawowych elementów:

  • źródła dolnego, z którego pobierane jest ciepło (może nim być – zależnie od rodzaju pompy – grunt, powietrze albo woda),
  • pompy ciepła z wymiennikiem, która podnosi temperaturę czynnika roboczego, korzystając z pobranej w dolnym źródle energii,
  • źródła górnego, czyli właściwej instalacji grzewczej (na przykład ogrzewania podłogowego czy klimakonwektorów).

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?

Ogrzewanie domu pompą ciepła to najtańsza z dostępnych obecnie metod grzewczych. Dobra pompa ciepła do ogrzewania domu wykazuje sprawność na poziomie około 400% – oznacza to, że z jednego kilowata energii elektrycznej uzyskuje aż cztery kilowaty energii cieplnej. Sprawia to, że ogrzewanie domu pompą ciepła kosztuje około cztery razy mniej niż prądem i blisko dwa razy mniej niż gazem – z pompą ciepła można ogrzać dom jednorodzinny o powierzchni 150 m2 za mniej niż 2000 zł rocznie! Jeszcze korzystniej sytuacja przedstawia się, gdy budynek posiada instalację fotowoltaiczną: wówczas ogrzewanie staje się praktycznie darmowe.

Jaka pompa ciepła do ogrzewania domu sprawdzi się najlepiej?

Obecnie dostępne są trzy główne typy pomp ciepła do ogrzewania domu. Różnią się one od siebie sposobem montażu, zasadą działania, wymaganiami dotyczącymi instalacji i kosztem inwestycyjnym.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu to rozwiązanie, które rozwija się bardzo szybko i posiada wiele zalet. Ten rodzaj pompy wykorzystuje ciepło pobierane z powietrza i jest najtańszy na etapie inwestycji (25-35 tys. zł). Nie wymaga ingerencji w działkę, znaczenia nie ma także sposób zagospodarowania ani wielkość parceli – cała instalacja przypomina wyglądem i wielkością klimatyzację, dlatego dobrze sprawdzi się nie tylko na etapie budowy domu, ale także wtedy, gdy chce się wyremontować i zmodernizować budynek. Choć powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu wykazuje niższą wydajność, gdy temperatura spada, nowoczesne urządzenia osiągają sprawność rzędu 200-300% nawet w temperaturze -10°C. Pompa ciepła może stanowić jedyne ogrzewanie w budynku, ale często korzysta się z instalacji biwalentnych, które bazują na dwóch źródłach ciepła (na przykład pompa ciepła plus ogrzewanie elektryczne, gazowe lub kominkowe).

Pompy powietrze-woda i powietrze-powietrze

Stosuje się dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła do ogrzewania domu: pompy powietrze-woda i powietrze-powietrze. Różnią się one zastosowanym czynnikiem roboczym. Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-woda jest popularniejszym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia jednoczesne grzanie budynku i ciepłej wody użytkowej, jednak pompy powietrze-powietrze również mają swoje zalety. Umożliwiają na przykład łatwe połączenie z systemem wentylacji i rekuperacji w budynkach pasywnych. Wybór konkretnej opcji warto skonsultować ze specjalistami, którzy pomagają skalkulować korzyści płynące z każdego rozwiązania.

Wodna pompa ciepła

Wodne pompy ciepła wykorzystują energię cieplną z naturalnych zbiorników wodnych (takich jak stawy, jeziora czy rzeki) lub wywierconych specjalnie w tym celu studni. Wydajność pomp wodnych jest bardzo duża, szczególnie zimą, dlatego są one polecane do budynków cechujących się dużym zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Wodne pompy ciepła do ogrzewania domu mogą posiadać konstrukcję dwukierunkową, umożliwiając również chłodzenie budynku latem. Koszt inwestycji jest zależny od wielu czynników – między innymi warunków na działce czy dostępności zbiorników wodnych w pobliżu (nie zawsze skorzystanie z tego typu pompy jest w ogóle możliwe) – i może wynosić około 30-60 tys. zł. Warto również pamiętać, że taka instalacja będzie zawierała także dodatkowe elementy wymagające troski i konserwacji – między innymi systemy filtrów.

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła odzyskuje energię cieplną z wnętrza ziemi. Stosuje się dwa główne rodzaje rozwiązań tego typu: pompy z kolektorem poziomym (w postaci systemu rur zakopanych metr lub dwa pod ziemią na dużej powierzchni) oraz z sondą pionową (składa się ona z rury zagłębionej w ziemię wewnątrz odwiertu głębokiego nawet na kilkadziesiąt metrów). Obydwa warianty wymagają dość sporej ingerencji w działkę, natomiast w przypadku kolektora poziomego dochodzi dodatkowo potrzeba posiadania dużej ilości niezagospodarowanego terenu. Gruntowe pompy ciepła do ogrzewania domu uchodzą za bardzo wydajne i są popularnym rozwiązaniem w naszym klimacie, choć warto pamiętać, że ich efektywność jest w dużej mierze zależna od rodzaju gruntu (najlepszy efekt dają gleby wilgotne, gliniaste, natomiast najmniej skuteczne jest pozyskiwanie ciepła z ziemi suchej i z dużą zawartością piasku). Koszt inwestycji w gruntową pompę ciepła do ogrzewania domu to około 40-60 tys. zł, w zależności od panujących na działce warunków i wybranego typu pompy.

Każdy rodzaj pomp ciepła do ogrzewania domu ma swoje zalety i wady. Warto o tym pamiętać i przed zakupem urządzenia skonsultować swój wybór ze specjalistą z tej dziedziny. Będzie on w stanie doradzić opcję, która okaże się najbardziej wydajna, opłacalna i komfortowa w użytkowaniu. Jeżeli rozważasz instalację pompy ciepła, poznaj dostępne rozwiązania na erco-lodz.pl 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ