Jak wybrać kompostownik do ogrodu

Ogród to piękna przestrzeń do wypoczynku i rekreacji, która wymaga jednak wielu działań pielęgnacyjnych, aby uzyskać odpowiedni efekt. Do tego celu przydają się rozmaite narzędzia oraz sprzęty ogrodnicze.

Coraz więcej osób, posiadających mniejsze lub większe ogródki, decyduje się na założenie kompostowników. Oprócz tego, że jest to rozwiązanie niezmiernie praktyczne, to pozwala też zadbać o środowisko naturalne we własnym otoczeniu.

Jak wybrać idealny kompostownik, który najlepiej sprawdzi się w przydomowym terenie? O tym napiszemy poniżej.

Zalety kompostownika – dlaczego warto go używać?

Kompostowniki to praktyczne, niezbyt duże pojemniki, w których produkuje się naturalny nawóz, idealnie nadający się do rozmaitych roślin, sadzonych w ogródkach, na tarasach i balkonach. Dzięki kompostowi ogranicza się użycie chemii ogrodniczej, przez co uzyskuje się bardziej ekologiczne uprawy, co może mieć wielkie znaczenie na przykład w przypadku ogródków warzywnych.

Stworzenie kompostownika znacząco obniża koszty nawożenia ogrodu. Można bowiem do tego celu wykorzystać większość bioodpadów, produkowanych w domu, a także liście i skoszoną trawę. To naprawdę praktyczny i ekonomiczny sposób na lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów oraz dbanie o środowisko w przydomowym terenie.

Gdzie ustawić kompostownik na balkonie, tarasie i w ogrodzie?

Kompostowniki występują w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu da się znaleźć model do niemal każdego ogrodu.

Nawet najwyższej klasy produkty tego typu nie stanowią jednak wielkiej dekoracji, dlatego zazwyczaj umieszcza się je w ustronnym miejscu, na równym i twardym podłożu (najlepiej kostce brukowej lub płytach chodnikowych), z dala od strefy wypoczynkowej. Oprócz względów wizualnych trzeba bowiem pamiętać też o tym, że produkcja kompostu wiąże się z niezbyt przyjemnym zapachem, którego całkowicie raczej nie udaje się wyeliminować.

Rodzaje kompostowników – temperatura w kompoście

Kompostowniki dzielą się na wiele kategorii. Niezmiernie ważna z punktu widzenia użytkowników bywa klasyfikacja ze względu na temperaturę we wnętrzu i tempo wytwarzania kompostu.

W tym zakresie wyróżnia się między innymi kompostowniki:

  • segmentowe,
  • termiczne,
  • rotacyjne z przekładnią.

Kompostowniki segmentowe szybko i sprawnie rozkładają bio pozostałości. W większości modeli występują skuteczne systemy wentylacji, co sprawnie ogranicza nieprzyjemny zapach. Jak sama nazwa wskazuje ich największą zaletą jest możliwość rozbudowywania o dodatkowe segmenty, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kompostowniki termiczne szybko produkują nawóz. Temperatura w takich zbiornikach niejednokrotnie przekracza nawet 50 stopni Celsjusza, co wpływa na tempo przetwarzania materii. Bez trudu wykorzystuje się je w zasadzie przez cały rok.

Trzeci z wymienionych zbiorników posiada praktyczną przekładnię, dzięki której udaje się wygodnie mieszać kompost, co przyspiesza cały proces.

Na co zwracać uwagę, gdy wybiera się kompostownik?

Ilość dostępnych na rynku kompostowników jest olbrzymia. Warto choćby sprawdzić te na stronie Bazkar.pl.

Jak wybrać kompostownik? Kluczowym parametrem jest oczywiście tempo przetwarzania masy kompostowej, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Oprócz tego należy dopasować zbiornik do wielkości dostępnej przestrzeni oraz potrzeb użytkowników. Najmniejsze modele przydają się do pozbycia się resztek roślinnych z małego ogródka i domu. Jeśli natomiast kompostownik ma zasilać w nawóz cały ogród, lepiej postawić na duże modele lub rozwiązania segmentowe.

Jeżeli chce się jak najbardziej ograniczyć nieprzyjemny zapach, trzeba wybrać modele ze szczelnym zamykaniem.

Ostatnią ważna kwestią jest materiał, z którego może być wykonany kompostownik. Na rynku pojawiają się modele z drewna, metalu lub z niezmiernie trwałych i lekkich tworzyw sztucznych. Niektórzy decydują się natomiast na wzniesienie trwałej, murowanej konstrukcji.

Kompostowniki do ogrodu – ekologia w otoczeniu domu

Założenie kompostownika to skuteczny sposób na ograniczenie odpadów, produkowanych każdego dnia w gospodarstwach domowych. Dzięki niemu jesteśmy też w stanie niemal bez dodatkowych kosztów wytworzyć bogaty w substancje odżywcze nawóz. Pod każdym względem takie rozwiązanie przydaje się zatem w dużych i małych przydomowych ogródkach.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ