czystość

Kuchnia to miejsce, w którym powinien panować porządek oraz czystość. To właśnie od higieny w tym pomieszczeniu zależy zdrowie oraz dobre samopoczucie wszystkich domowników. I chociaż utrzymanie nieskazitelnej czystości w kuchni może być dużym wyzwaniem, istnieje kilka skutecznych sposobów, które ułatwią to zadanie.

Zastosowanie zasad ergonomii

Kuchnia zaprojektowana z zasadami ergonomii jest nie tylko funkcjonalna, ale o wiele łatwiej utrzymać w niej ład i porządek. Aby praca, a następnie sprzątanie przebiegało sprawnie, warto podzielić całą przestrzeń na kilka stref. W jeden z nich przechowuje się pokarmy spożywcze – znajduje się tu zarówno lodówka, jak i szafki pełne produktów. Drugą strefę można nazywać „przechowalnią” – to tu znajdują się naczynia, talerze i szklanki.  W strefie mycia zlokalizowany jest kosz na odpadki, zmywarka oraz zlew. Tuż obok znajduje się strefa przygotowywania posiłków z przestronnym blatem oraz strefa gotowania wraz z kuchenką, mikrofalówką oraz piekarnikiem. Warto pamiętać, aby w centralnym miejscu pomieszczenia znalazła się część przeznaczona do mycia, a obok niej naczynia oraz blat do przygotowywania posiłków. Taki układ sprawi, że w nasza kuchnia zawsze będzie doskonale zorganizowana, a utrzymanie w niej czystości będzie prawdziwą przyjemnością.

Regularne sprzątanie – dlaczego jest tak ważne?

Dogłębne i szczegółowe doczyszczanie zaniedbanej kuchni to zadanie, którego wolałbyś uniknąć? Jeżeli tak, to bądź gotów regularnie poświęcać kilka lub kilkanaście minut na jej sprzątanie. Tak naprawdę nie trzeba wiele – wystarczy przetrzeć palniki kuchenki po każdym użyciu mokra szmatką z płynem, aby nigdy nie musieć zmagać się z zaschniętą spalenizną. Aby ograniczyć mycie mikrofalówki, wystarczy zakrywać podgrzewane w niej jedzenie dodatkowym talerzem. Podobnie wygląda sprawa z lodówką – jeżeli przetrzemy jej półki ścierką przed włożeniem nowych produktów spożywczych, zawsze będzie prezentować się nienagannie. Są to czynności, które trwają zaledwie kilka sekund, ale wykonywane regularnie zaoszczędzą nam sporo czasu, jaki musielibyśmy poświęcić na dogłębne sprzątanie. Pracę tę warto ułatwić sobie stosując profesjonalne środki czyszczące. Dzięki nim sprzątanie zajmie mniej czasu oraz pozbędziemy się nawet przypalonego brudu bez szorowania i namaczania. Dobór odpowiednich preparatów ma szczególnie znaczenie w przypadku czyszczenia piekarnika. Zaletą tego typu produktów jest również pojemność – zazwyczaj sprzedawane są w większych pojemnikach, co pozwala zaoszczędzić czas na zakupach oraz pieniądze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ