Jak działa siłownik pneumatyczny

Wykorzystanie pneumatyki w układach napędowych to niezwykle wydajne rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane w różnego rodzaju urządzeniach i mechanizmach – zwłaszcza w automatyce produkcyjnej. Elementami umożliwiającymi zamianę siły sprężonego powietrza na potrzebną do działania energię, są siłowniki pneumatyczne.

Budowa i działanie siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne wykonują podobne działanie jak siłowniki hydrauliczne, jednak zamiast oleju, czynnikiem roboczym wykorzystywanym do wytworzenia potrzebnej energii, jest powietrze lub inny gaz. Dzięki temu siłownik pneumatyczny nie generuje dużego zanieczyszczenia i jest łatwy oraz tani w konserwacji. Przy tym odznacza się dużą odpornością na przeciążenia oraz temperaturę – może pracować zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Inną zaletą napędów pneumatycznych jest uzyskanie za ich pomocą szybkich i dynamicznych ruchów.

Dlatego użytek znajdują w maszynach wykonujących cykliczną i szybką pracę, ale nie tylko. Konstrukcja, jaką mają poszczególne siłowniki pneumatyczne, zależy przede wszystkim od rodzaju ruchu roboczego, jaki będzie wykonywać. Z tego względu rozróżnia się siłowniki prostoliniowe, wahadłowe i obrotowe. Oprócz tego podział siłowników pneumatycznych obejmuje również sposób ich funkcjonowania – siłowniki jednostronnego działania, które wykonują ruch w jedną stronę, lub siłowniki dwustronnego działania, gdzie siły pneumatyczne sterują wyjściem i powrotem tłoka na miejsce.

Narzędzia wyposażone w siłownik pneumatyczny

To jednak nie wszystko! Istnieje bowiem szereg innych konstrukcji napędowych, bazujących na pneumatyce, takich jak siłowniki beztłoczyskowe, które mają zastosowanie np. w drukarniach, siłowniki dociskowe, kompaktowe, znormalizowane czy minisiłowniki. Standardowe urządzenia, które są dostępne na rynku, podlegają normalizacji ISO, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do konwencjonalnych instalacji.

Zdarza się jednak, że siłowniki pneumatyczne są produkowane na indywidualne zamówienie. Nie jest to trudne, ponieważ ich budowa jest stosunkowo prosta. Siłowniki pneumatyczne wyposażone są często w magnes, który działa jako czujnik położenia tłoka. To proste rozwiązanie pozwala wykorzystywać siłowniki do automatyzacji pracy urządzeń i maszyn.

Siłownik pneumatyczny znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle. Na co dzień spotykamy siłowniki w fotelach obrotowych, siłownikach przy drzwiach czy klapach samochodu oraz w narzędziach pneumatycznych, zarówno przemysłowych, jak i warsztatowych, takich jak np. klucze pneumatyczne, szlifierki, wiertarki czy podnośniki do samochodu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ